Riigikogu andis Kallasele volitused valitsuse moodustamiseks

{{1657877040000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Riigikogu liikmed andsid reedel Reformierakonna juhile Kaja Kallasele volitused valitsuse moodustamiseks. Uus valitsus astub ametisse esmaspäeval.

Kallasele volituste andmise poolt hääletas 52 riigikogu liiget, vastu oli 26 riigikogulast.

Enne seda allkirjastasid Reformierakond, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond uue valitsusliidu koalitsioonileppe.

Uue valitsuse koalitsioonilepe keskendub kolmele suurele teemale, milleks on riigikaitse, eestikeelsele haridusele üleminek ja inimeste toimetulek.

Riigikogule peetud kõnes nimetas Kallas eelmise valitsuse suurimaks saavutuseks usalduslike suhete taastamist Eesti liitlastega. Kallas rääkis, et uue valitsuse prioriteet on sõjalise kaitsevõimekuse tõstmine koos NATO liitlastega.

Tuleva aasta riigieelarves tõusevad kaitsekulud 2,5 protsendini SKP-st lisas ta.

"Meie hoiame oma rahvast, meie hoiame oma tõelisi sõpru ja kunagi saame ehk koos 2022. aastale tagasi mõeldes nentida, et meid pandi proovile, aga me ei andnud alla ja me ei taganenud. Me võitsime ja võitsime suurelt, nii igaüks eraldi kui ka rahvana kõik koos. Selles usus ja tahtes taotlen teilt, head Riigikogu liikmed, mandaati valitsuse moodustamiseks," ütles Kallas riigikogu ees.

EKRE esimees Martin Helme nimetas uut valitsust hädatapuvalitsuseks, kritiseerides näiteks nii majandusministri kui ka keskkonnaministri koha andmist sotsiaaldemokraatidele, mis teeb neist tema sõnul enne valimisi probleemide puhul patuoinad. Isamaa uutele ministritele heitis ta ette poliitikategemise kogemuse puudumist.

"Selle ministrikoha sai sotsiaaldemokraatlik erakond ju selle jaoks, et Reformierakonnal oleks enne valimisi patuoinas, kes on süüdi selles, et rahva elujärg halveneb järsult. Sama võib öelda ka sotsiaaldemokraatide keskkonnaministri kohta. Iga erakond kellele veeretatakse kaela metsasõda... palju õnne neile," ütles Helme.

Keskerakondlane Tarmo Tamm nimetas Kallase uut valitsust hoopis Seedri valitsuseks. "Öeldakse, et peaministri erakond sai ainult lepingu, et sotsiaaldemokraadid ja isamaa said üle 90 protsendi oma soovidest," sõnas ta.

Esmaspäeval toimub riigikogu erakorraline istung, kus ministrid annavad oma ametivande.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: