Riigikogu valis aseesimeesteks Seedri ja Helme

{{1658215500000 | amCalendar}}
Foto: Erik Peinar/riigikogu

Riigkogu valis teisipäeval esimeseks aseesimeheks Isamaa juhi Helir-Valdor Seedri ja teiseks aseesimeheks EKRE juhi Martin Helme.

Helir-Valdor Seeder sai 46 häält. Martin Helme sai 35 häält. Kehtetuid sedeleid oli kolm.

Oma hääle andis 84 riigikogu saadikut.

"Riigikogu juhatuses on tekkinud väga haruldane olukord, kus opositsioonis on ülekaal ja koalitsioonil on ainult üks esindaja, sealhulgas kuulub opositsioonile ka riigikogu esimehe koht," sõnas Seeder.

"Kuna riigikogu juhatus töötab konsensusega ja alati on võimalik ühel riigikogu liikmel tuua vaidlus saali, siis tegelikult koalitsiooni hääled alati saalis sõidavad sellest vaidlusest üle," rääkis Helme.

Enne aseesimehe erakorralisi valimisi andsid riigikogu ees ametivanded valitsusse ministriks läinud riigikogu liikme asendusliikmed.

Riigikogu asendusliikmeteks asuvad Toomas Jürgenstein, Siim Valmar Kiisler ja Reili Rand.

Kuigi märtsis viskas Isamaa juhatus koos teiste parempoolsetega Kiisleri erakonnast välja, pääses ta nüüd riigikokku välisministrina tööle asunud Urmas Reinsalu asendusliikmena. Kiisleri esimene hääletamine puudutaski riigikogu aseesimehi, kus tal tuli valik teha EKRE esimehe Martin Helme ja Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi vahel.

"Raske valik oli ju tegelikult, sest maailmavaateliselt pole ju väga vahet enam, kas Helme või Seeder. See teeb enam-vähem sama välja. Aga isikliku professionaalsuse pinnalt Seeder on kindlasti parem riigikogu istungite juhataja, nii et ma hääletasin Seedri poolt," rääkis Kiisler "Aktuaalsele kaamerale".

Lisaks valitakse riigikogu komisjonide esimehed. "Kuna koalitsiooni ja opositsiooni tasakaal riigikogus muutus, siis hetkel toimub komisjonide jaotuse täpsem kinnitamine ja komisjonide juhtide valimised toimuvad plaanitult esmaspäeval," ütles Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Erkki Keldo.

Reformierakondlastest hakkab kultuurikomisjoni juhtima Liina Kersna, majanduskomisjoni Kristen Michal, väliskomisjoni Marko Mihkelson, eesti keele erikomisjoni Jürgen Ligi, julgeolekuasutuste järelevalvekomisjoni Toomas Kivimägi ning korruptsioonivastase komisjoni aseesimeheks saab Kalle Laanet.

Isamaalastest hakkab rahanduskomisjoni juhtima Aivar Kokk, keskkonnakomisjoni Andres Metsoja, maaelukomisjoni Sven Sester ja Euroopa Liidu asjade komisjoni Raivo Tamm. Sotsiaaldemokraatidest hakkab sotsiaalkomisjoni juhtima Helmen Kütt, riigikaitsekomisjoni Raimond Kaljulaid, põhiseaduskomisjoni Eduard Odinets ja õiguskomisjoni Heljo Pikhof.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tiina Jaakson, Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: