Panamas on protestid kõrgete hindade ja korruptsiooni vastu

Õpetaja protestimas elukalliduse tõusu vastu Panama lipuga
Õpetaja protestimas elukalliduse tõusu vastu Panama lipuga Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Arnulfo Franco

Tuhanded Panama kodanikud on viimastel nädalatel protestinud elukalliduse tõusu ja korruptsiooni vastu riigis, vahendab Al Jazeera.

Panama president Laurentino Cortizo lubas hiljuti võtta kasutusele meetmed kütuse hinna langetamiseks ning kehtestada toidukaupadele hinnalagi. Paljude protestijate jaoks on väljapakutud meetmed ebapiisavad ja protestid on jätkunud.

Maikuus oli inflatsioon Panamas 4,2 protsenti ja töötus 10 protsenti. Kütuse hind on alates jaanuarist tõusnud 50 protsenti.

Protestid algasid õpetajate protestidest juulis ning neile on sestsaadik lisandunud ehitustöötajad, tudengid ja Panama põlisrahvad.

Alguses soovisid protestijad kütusehinna külmutamist ja langetamist, hinnalage toidule ja hariduse paremat rahastamist. Sestsaadik on nõudmiste hulka lisandunud ka nõue tegeleda poliitilise korruptsiooniga riigis ja laiemad poliitilised reformid.

Protestide tõttu suleti Kesk-Panamas, Veraguas provintsis Pan-Ameerika kiirtee, mille kaudu liiguvad kaubad Panama kanalisse teistest Kesk-Ameerika riikidest.

Majandusteadlaste hinnangul on protestide tõttu riik iga päev kaotamas miljoneid dollareid ning süvendanud kütuse- ja toidukriisi.

Valitsus on vastuseks protestijate nõudmistele teatanud plaanist alandada kütuse hinda ning kehtestada kümnele toidukategooriale hinnalagi.

President Cortizo süüdistas majandusraskustes koroonapandeemiat.

Analüütikute sõnul on probleemi tuum ebavõrdses majandustegevuse taastumises alates koroonapandeemia taandumisest.

Suures pildis on hästi läinud logistikasektoril, riiklikul lennufirmal, kaevussektoril ja Panama kanalil.

Taastumine osades sektorites ja ettevõtetes pole aga kõigi majanduslikku heaolu riigis paremaks teinud. Seega on töölisklassi panamalastel õigus imestada miks nad ei suuda maksta tervishoiu ja kütuse eest samal ajal kui riigi majanduskasv on 6,5 protsenti, hindas Al Jazeerale poliitikaanalüütik Guillermo Ruiz.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Al Jazeera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: