Hiina kinnisvarakriis räsib riigi keskklassi

Lõpetamata kinnisvaraprojekt Hiinas
Lõpetamata kinnisvaraprojekt Hiinas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/CARLOS GARCIA RAWLINS

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel räsib Hiina süvenev kinnisvarakriis riigi keskklassi. Hiinlased leiavad üha rohkem, et kinnisvarainvesteeringud pole enam parim viis varanduse suurendamiseks.

Kinnisvaraarendus on kogu Hiinas seiskunud ja eluasemete hinnad langevad. Paljud Hiina kinnisvaraomanikud kärbivad nüüd kulutusi. Paljud hiinlased loobusid laenude tagasimaksmisest, vahendas Bloomberg. 

Kohalik hiinlane Peter loobus oma ettevõtte loomisest. Kinnisvaraarendaja Aoyuan Group peatas tema kodu ehitamise Henani provintsi pealinnas Zhengzhous. Ta maksis oma maja eest kaks miljonit jüaani (300 000 dollarit). Nüüd peab ta oma sissetulekust maksma ära 90 protsenti, kuid tema kodu võib-olla ei saa kunagi valmis. 

"Ma tean, et iga investeeringuga kaasneb risk. Kuid majaomanikud pole praegu süüdi ja ei pea tagajärgede eest nüüd vastutama," väitis Peter. 

Bloombergi teatel on Peter üks sadadest tuhandetest hiinlastest, kes boikoteerivad nüüd laenude maksmist. Üha rohkem hiinlasi ühineb boikotiga ja see ohustab riigi majandust ja sotsiaalset stabiilsust. 

Hiina kommunistlik partei üritab olukorda leevendada. Kompartei pakub laenude puhul ajapikendust ja päästab välja likviidsuskriisis olevad kinnisvaraarendajaid. 

"Kinnisvaraarendajate päästmiseks võib kuluda 1,4 triljonit jüaani," ütles Bloombergi analüütik Kristy Hung. 

Hiinas müüakse uusi kodusid juba enne nende ehitamist. Hüpoteegimaksed algavad kohe pärast esimest sissemakset. Eelmüügist saadud raha kiirendas riigis kinnisvarabuumi. Arendajad said alustada nii uusi projekte. 

Hiina majanduskasv praegu aga aeglustub. Riiki räsivad pandeemiast tingitud piirangud ja kompartei piirab erasektori arengut. Riigis kasvab kiiresti noorte tööpuudus. Eluasemete hinnad on langenud 10 kuud järjest. 

Hiina majandusteadlase Any Xie sõnul sai üks pikk kinnisvaratsükkel Hiinas läbi. "Hindade tõus oli seotud majanduskasvuga. Eeldati, et ühel päeval jõuavad inimeste sissetulekud hindadele järele. Seda enam ei juhtu," ütles Xie. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: