Sõja 156. päev: Lõuna-Ukrainas lähevad lahingud üha ägedamaks

{{1659063000000 | amCalendar}}
Zelenski sõnul on esimene Ukraina viljalaev valmis ja ootab signaali sadamast lahkumiseks
Zelenski sõnul on esimene Ukraina viljalaev valmis ja ootab signaali sadamast lahkumiseks Autor/allikas: SCANPIX/Ukrainian Presidential Pr/SIPA

Ukraina teatas reedel, et hävitas Hersoni oblastis järjekordse Venemaa laskemoonalao. Venemaa aga jätkab tsiviiltaristu pommitamist, Hersonis sai Vene vägede rünnakus surma seitse tsiviilisikut. Põhja pool Mõkolajivis ründas Venemaa bussipeatust, surma sai vähemalt viis inimest.

Oluline 29. juulil kell 20.59:

- Vene raketirünnakus Mõkolajivile sai surma viis inimest ja haavata seitse;

- Ben Wallace: Vene väed on Ukrainas läbi kukkumas;

- Saksamaa saadab Ukrainale sillatankid BIBER;

- Briti luure sõnul kasutab Venemaa Wagneri palgasõdureid tavalise sõjaväeüksusena;

- ISW: Vene väed püüavad Bahmutis edasi liikuda;

- Venemaa on tõendatult kaotanud üle 900 tanki ja 100 drooni;

- Ukraina raketirünnak tabas eeldatavat Vene vägede moonaladu Ilovaiskis;

- Zelenski: mitte keegi ei toeta terrorismi rohkem kui Venemaa;

- Vene vägede kaudtules Hersoni oblasti pihta sai surma seitse inimest;

- Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pihta tulistamist;

- ÜRO loodab, et esimesed viljasaadetised Ukrainast sadamatest võiksid alata juba sel reedel;

Ukraina süüdistab Kremlit Venemaa poolt okupeeritud territooriumil asuva vangla pommitamises

"Venemaa pani toime järjekordse sõjakuriteo, pommitades okupeeritud Olenivkas vanglat, kus hoiti Ukraina sõjavange. Kutsun kõiki partnereid üles tunnistama Venemaad terroristlikuks riigiks,"  ütles Ukraina välisminister Dmõtro  Kuleba. 

Venemaa kaitseministeerium väitis varem, et Ukraina ründas Olenivka asula juures asuvat vanglat, kus on Ukraina sõjavangid. Ministeerium väitis, et 53 Ukraina sõjavangi hukkus ja 75 sai haavata. 

Ukraina peastaabi teatel proovib Kreml süüdistada Ukrainat sõjakuritegude toimepanemises. Samuti tahab Venemaa varjata vangide piinamist ja hukkamist. 

"Ukraina relvajõud pole kunagi korraldanud ega vii läbi tsiviiltaristu pommitamist, eriti kohtades, kus sõjakaaslasi hoitakse tõenäoliselt vangis," teatas peastaap. 

Ukraina sõjaväeluure teatel korraldas Olenivka pommitamise palgasõdurite firma Wagner juht Jevgeni Prigožin. Luure teatel polnud see rünnak kooskõlastatud Venemaa kaitseministeeriumiga. 

Internetti on aga hakanud jõudma Venemaa toodetud propagandavideod Olenivkas ellu jäänud Ukraina sõjavangidega. Vene kanalid, mis neid videoid edastavad, püüavad vaatajat veenda, et vanglat tulistasid Ukraina väed HIMAR rakettidega.

Blinken vestles reedel Lavroviga

USA välisminister Antony Blinken suhtles reedel oma Venemaa kolleegi Sergei Lavroviga. See oli esimene kord, kui nad vestlesid pärast Ukraina sõja puhkemist. 

Blinkeni sõnul pole USA näinud Venemaa valmisolekut lõpetada agressioon Ukraina vastu. USA väliminister ütles, et arutas Lavroviga ka lepingut, mis võimaldab Ukrainal ohutult teravilja eksportida. "Ootame, et sellega saab võimalikult kiiresti edasi liikuda," ütles Blinken. 

Vene raketirünnakus Mõkolajivile sai surma viis inimest ja haavata seitse

Vene vägede raketirünnak tabas Mõkolajivis varahommikul bussipeatust. Oblasti juhi Vitali Kimi sõnul sai rünnakus surma vähemalt viis inimest ja haavata seitse.

Vene raketirünnakus Mõkolajivile sai surma viis inimest ja haavata seitse Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

Saksamaa saadab Ukrainale sillatankid BIBER

"BIBER võimaldab Ukraina vägedel ületada lahingutegevuses erinevaid takistusi. Esimesed kuus masinat tarnitakse sel aastal, alates sügisest. Järgmisel aastal tarnitakse veel 10 masinat," teatas Saksamaa kaitseministeerium. 

Sillatank on soomustatud pioneerisõiduk, mis on mõeldud abistama tanke, aga ka jalaväeüksusi jõgede, kaevikute ja purustatud sildade ületamisel. 

Väljaande Spiegel teatel näitavad Saksamaa iseliikuvad haubitsad PzH 2000 Ukrainas juba kulumise märke. Spiegeli teatel vajavad mõned masinat pärast intensiivset kasutamist juba remonti. 

Ben Wallace: Vene väed on Ukrainas läbi kukkumas

Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace ütles intervjuus Sky Newsile, et "Putini plaan A, B ja C on läbi kukkunud ning ta on sunnitud vaatama plaan D poole."

Briti luure sõnul kasutab Venemaa Wagneri palgasõdureid tavalise sõjaväeüksusena

Ühendkuningriigi regulaarses luureülevaates hindavad britid, et Vene väejuhatus on hakanud kasutama Wagneri palgasõdureid tavalise sõjaväeüksusena, kellele määratakse kindlad sihtmärgid ja rindelõigud. See on uus lähenemine võrrelduna 2015. aastaga, mil Wagner tegi oma missioone suuresti salaja ja eraldi Vene regulaarvägedest.

ISW: Vene väed püüavad edeneda Bahmuti suunal 

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul püüavad Vene väed jätkata edenemist Bahmuti lähistel peale edukaid pealetunge Bahmutist kagust.

Tõenäoliselt keskenduvad Vene väed Bahmuti vallutamisele ega suuna pingutust Siverski võtmisele, kuid lõpliku hinnangu tegemiseks on IWS hinnangul liiga vara. Vene vägede kätte langes hiljuti Bahmuti lähistel asuv Vuhlehirska elektrijaam.

ISW hinnangul püüab Venemaa okupeeritud Ukraina alasid tugevamalt endaga liita, sundides kohalikke elanikke kasutama Vene rublasid, koolides Vene õppekavasid ja surudes kohalikele peale Vene passe. Samuti on näha samme võltsreferendumite korraldamiseks okupeeritud aladel, et need Venemaaga liita.

Venemaa on tõendatult kaotanud üle 900 tanki ja 100 drooni

Sõltumatu sõjaanalüütika blogi oryxspioenkop tiim on alates Venemaa kallaletungist Ukrainale lugenud kokku mõlema poole kaotusi tehnikas. Blogis arvestatakse ainult neid hävinud, kahjustatud võib vastasele langenud tehnikaühikuid, mille kohta on olemas selge pildiline tõend.

Oryxspioenkop blogi hinnangul on Venemaa praeguseks tõendatult kaotanud üle 900 tanki, millest 544 on hävitatud, 34 kahjustatud, hüljatud 49 ja Ukraina vägede kätte langenud 273. Samuti on tõendatud 507 lahingumasina kaotus.

Samuti on tõendatud vähemalt 100 mehitamata drooni kaotus, millest 51 on hävitatud ja 49 Ukraina vägede kätte langenud.

Ukraina on tõendatult kaotanud vähemalt 229 tanki, millest hävitatud 108, kahjustatud 5, hüljatud 8 ja vastase kätte langenud 107.

Kuna kaotuste arvestamisel võetakse arvesse ainult tõendatud kaotused, siis on tegelikult kaotused mõlemal poolel tõenäoliselt märksa suuremad.

Oryxspioenkop blogi andmetele tuginedes on Amsterdami ülikooli doktorant Fabio Votta teinud GitHub keskkonnas mõlema poole kaotustest visuaalse ülevaate.

Vene (punane joon) ja Ukraina (sinine joon) tõendatud sõidukite kaotused sõja jooksul Autor/allikas: https://github.com/favstats/uaconflict_equipmentloss

Ukraina raketirünnak tabas eeldatavat Vene vägede moonaladu Ilovaiskis

Sotsiaalmeedias levivad pildid plahvatustest ja suurest põlengust Ilovaiski linnas okupeeritud Donetskis.

Sarnased teated on Vene vägede poolt okupeeritud Brõlivka kohta Hersoni oblastis.

Zelenski: Mitte keegi ei toeta terrorismi rohkem kui Venemaa

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas USA senaatoreid, kes toetasid ühehäälselt parteideüleselt resolutsiooni, milles kutsutakse Ameerika Ühendriikide Riigidepartemangu lisama Venemaa terrorismi riiklike toetajate nimistusse.

"Võib vaadata ükskõik millist päeva Ukrainas alates 24. veebruarist ning on näha, et mitte keegi teine ei investeeri terrorismi rohkem kui Venemaa," ütles Zelenski.

Ukraina lõunapiirkonna väejuhatuse sõnul hukkus neljapäeval Lõuna-Ukrainas 28 Vene sõdurit.

Ukraina relvajõudude lõunapiirkonna väejuhatuse sõjalises ülevaates anti teada, et lahingute käigus hukkus 28 Vene sõdurit ning kolm kolm tanki, kolm Msta-B haubitsat, radarisüsteem Zoopark-1, 11 soomustatud masinat ja neli Vene moonaladu.

Vene vägede kaudtules Hersoni oblasti pihta sai surma seitse inimest

Hersoni oblasti politsei teatas, et Vene vägede rünnakus sai viimase ööpäeva jooksul surma seitse tsiviilisikut. Samuti teatas politsei, et Vene üksused varastasid tsiviilisikute sõidukeid, et ületada Hersonis asuvat ja Ukraina poolt korduvalt pommitatud Antonivka silda.

Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pihta tulistamist

Sumõ oblasti kuberneri Dmõtro Žõvõtskõ sõnul tulistasid Vene väed oblasti erinevaid asulaid vähemalt 44 korda.

Vene raketirünnakutes sai viis inimest sai surma ja mitu sai haavata.

Vene vägede raketirünnakus Võshorodi pihta, mis asub Kiievi lähistel, sai viga 15 inimest. Samuti tabas Kiievist 120 kilomeetrit kirdes asuvat Tšernihhivit 10 Vene raketti.

Kesk-Ukrainas tabasid Vene raketid Kirovohradi oblastis Kropõvnõtskõi linnas asuvat kooli. Raketirünnakus sai surma viis ja haavata 25 inimest. Linn asub Kesk-Ukrainas.

Kirovohradi oblasti juht Andri Raikovitš teatas pressikonverentsil, et kaks Vene raketti tabas linnas asuva riikliku lennuülikooli angaare. Raikovitš kinnitas, et üks hukkunu oli sõjaväelane. Hävisid ka kaks tsiviillennukit ja üks AN-26.  

ÜRO loodab, et esimesed viljasaadetised Ukraina sadamatest võiksid alata juba sel reedel

ÜRO abiprogrammi juht Martin Griffiths teatas neljapäeval, et vilja eksport Ukraina musta mere sadamate kaudu võib alata juba selle nädala reedel. Griffiths tunnistas samas, et veel on lahendamata küsimusi laevade ohutu transpordi tagamiseks.

Griffithsi sõnul püüavad ÜRO, Türgi, Vene ja Ukraina ametiisikud Istanbulis detailides kokkuleppele jõuda.

Griffiths kinnitas ka, et ÜRO tahab esimesel võimalusel ÜRO toiduabiprogrammi tarbeks osta Ukraina vilja.

ÜRO ametnik kinnitas, et viljalaevade inspekteerimine toimub tõenäoliselt Bosporuse väinas asuvas sadamas. ÜRO ja Türgi esindajad kontrollivad viljalaevad üle, et nad ei sisaldaks relvastust.

Samuti lisas Griffiths, et kõneluste käigus oli juba varakult teada, et Ukraina sadamate korralik demineerimine võib võtta kuni neli kuud aega.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 270 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 40 500 (võrdlus eelmise päevaga + 270);

- tankid 1749 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 3987 (+8);

- lennukid 222 (+0);

- kopterid 190 (+0);

- suurtükisüsteemid 900 (+6);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 258 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 117 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 731 (+2);

- tiibraketid 174 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2870 (+16);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 77 (+2).

 

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Krõvõi Rihi suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Kyiv Independent/CNN/BBC/Reuters/ISW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: