Amazon on teist kvartalit järjest kahjumis

Amazoni logo
Amazoni logo Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Pascal Rossignol/File Photo

Madalam nõudlus ja investeering väärtust kaotanud elektrisõiduki ettevõttesse Rivian on Amazoni rahaasjad miinusesse viinud, kuid Amazoni pilveteenused (Amazon Web Services - AWS) on näidanud tugevat kasvu, vahendab The Wall Street Journal.

Inimesed on hakanud Amazoni veebipoe kaudu ostma vähem pakke. Kauba tellimine veebi kaudu saavutas koroonapandeemia ajal tiputaseme. Samas kasvas ettevõte käive võrrelduna eelmise aastaga 7,2 protsenti 121,2 miljardi dollarini. Aasta esimeses kvartalis oli kasv 7,3 protsenti, mis oli Amazoni madalaim kasv viimase kahe aastakümne jooksul.

Amazoni kaotused eelmises kvartalis olid ligikaudu kaks miljardit dollarit, veel aasta tagasi oldi 7,8 miljardi dollariga kasumis. Osa kaotusest tulenes investeeringust ettevõttesse Rivian Automotive, mille väärtus langes tugevalt käesolev aasta.

Ka Amazoni pakiäri on viimased kolm kvartalit raha kaotanud, kuigi rahakadu vähenes eelmine kvartal võrrelduna varasemaga.

Investoreid samas Amazoni kaotused ei tundu häirivat. Kuna Amazoni pilveteenuse äri on jätkuvalt edukas, siis tõusid Amazoni aktsiad 13 protsenti, jõudes viimase kolme kuu tipptasemele.

USA-s ja teistes riikides vohav inflatsioon on paljude tarbijate ostujõudu vähendanud ning Venemaa kallaletung Ukrainale ning koroonapandeemia jätkuv mõju on paljud tarbijad ja ärid ettevaatlikuks teinud. Amazoni juhtkonna sõnul on nende suurim väljakutse inflatsioon.

Majanduskeskkonna muutumise pärast on Amazon vähendanud uute inimeste palkamist keskendudes inseneride, pilveteenuse ja reklaami valdkonna positsioonide täitmisele. Ettevõtte töötajate arv vähenes teises kvartalis umbes kuus protsenti 1,52 miljoni inimeseni. Koroonapandeemia ajal ettevõtte töötajaskond peaaegu kahekordistus.

Amazoni finantsjuht Brian Olsavsky sõnul kavatseb Amazon ettevõtte laienemise plaanid aeglasemaks tõmmata ning suunata uued investeeringud ettevõtte sees pakiärilt pilveteenuse pakkumisele. Nii pilveteenuse pakkumine kui ka reklaamiäri on olnud Amazoni jaoks kindlad tuluallikad. Amazon on pilveteenuste turu suurim osaline, omades kolmandikku turust.

Ettevõtte pakiärile on osutunud väljakutseks pandeemia leevenemise tõttu taastunud ostuharjumused – üha enam inimesi on veebiostud taas asendamas füüsiliselt poes käimisega.  

Suurest kasumi langusest teatas ka Apple, kelle kasum langes viimasel kvartalil 11 protsenti, langedes 19,4 miljardile dollarile. Apple kasumlikkuse vähenemist mõjutas enim Hiina karm koroonapoliitika, hindas The Wall Street Journal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: