India lõpetab aastaks 2025 MiG-21 lennukite kasutamise

MiG-21 hävituslennuk
MiG-21 hävituslennuk Autor/allikas: SCANPIX/EPA/JAGADEESH NV

India õhuvägi lõpetab aastaks 2025 Nõukogude päritolu MiG-21 hävituslennukite kasutamise peale kahe piloodi hukkumist lennuõnnetuse käigus, vahendab Times of India.

Neljapäeval hukkus Indias lennuõnnetuses kaks pilooti kui kaheistmine MiG-21 õppehävitaja öösel Rajastanis alla kukkus. Alates jaanuarist on MiG-21 hävitajaga juhtunud kuus õnnetust ning lennuõnnetuste käigus on hukkunud viis pilooti.

Alates 60ndatest on India 800-st MiG-21st 400ga toimunud lennuõnnetused. Lennukitüübiga toimunud õnnetustes on hukkunud üle 200 India piloodi ja 50 tsiviilisiku.

India õhuvägi alustas MiG-21 lennukite kasutamist 1963. aastal. MiG-21 oli tollal India jaoks esimene ülehelikiirusel hävituslennuk.

Indial on praegu neli eskadroni MiG-21 lennukitega.

India on siiani selle lennukitüübi kasutamise lõpetamist edasi lükanud, kuna on viibinud uute lennukite kasutuselevõtt, sh siseriiklikult välja arendatud Tejas kerghävituslennuki laialdasem kasutuselevõtt.

Ühe kõrge India ametiisiku sõnul olid Nõukogude päritolu hävitajad väga kasulikud India sõjalistes konfliktides 1965. ja 1971. aastal, kuid on ammu aeg lennukitüüp pensionile saata.

India kasutab ka uusi Prantsuse Rafale hävitajaid, kuid neid on riigil ainult 36. Seetõttu loodab India peatselt valmis saavale Tejas hävituslennukile, mida loodetakse suures kogus tootma hakata.

Praeguseks on India õhuväe käsutuses alla 30 Tejas hävituslennuki. Kokku on lennukitüüpi tellitud 123 ühikut.

MiG-21 lennukitüübi kasutamise loobumisest lennuohutuse tõttu on teatanud Times of India teatel ka Rumeenia. Rumeenias toimus käesoleva aasta märtsis lennuõnnetus, kus MiG-21 hävituslennuki alla kukkumisel hukkusid nii lennuki piloot kui ka hiljem kehvade ilmastikutingimuste tõttu pilooti otsima läinud päästemeeskond.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Times of India

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: