Inglise keskpank tõstis intressimäärasid 0,5 protsenti

Inglise keskpanga hoone ümbrus
Inglise keskpanga hoone ümbrus Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Maja Smiejkowska

Ühendkuningriigi keskpangaks olev Inglise keskpank (Bank of England) teatas neljapäeval, et tõstab intressimäära 0,5 protsenti. Tegemist on suurima intressimäärade tõstmisega Ühendkuningriigis viimase 25 aasta jooksul, vahendab The Wall Street Journal.

Inglise keskpanga otsus tõsta intressimäärasid järgneb USA Föderaalreservi sarnasele otsusele. Mõlemad keskpangad on võtnud eesmärgiks võidelda inflatsiooniga ja pidada seda võitlust vajadusel majanduskasvu arvelt.

Keskpank teatas, et intressimäärasid tõstetakse 0,5 protsenti 1,25 protsenti pealt 1,75 protsendini.

Inglise keskpank on tõstnud intressimäärasid viimasel kuuel järjestikusel koosolekul. Sedasi järjestikuste koosolekutega intressimäärade tõstmist pole Ühendkuningriigis olnud 1990ndatest aastatest.

Intressimäärade tõstmine neljapäeval oli kõrgeim tõus alates 1995. aastast ja esimene poole protsendi suurune tõus alates keskpangale sõltumatu staatuse andmisest 1997. aastal.

Inglise Keskpank hoiatas oma teadaandes, et Ühendkuningriigi majandust ähvardab kõige pikem majanduslanguse periood alates ülemaailmsest finantskriisist. Panga hinnangul peaks Ühendkuningriigi majandus 2022. aasta neljandaks kvartaliks olema viiendat kvartalit järjest koomale tõmbunud.

USA Föderaalreserv otsustas eelmine nädal teist korda tõsta intressimäärasid 0,75 protsenti. USA-s on seega intressimäärad vahemikus 2,25-2,25 protsenti.

Ühendkuningriigis kui ka USA-s on rekordiliselt kõrge inflatsioon, mida pole aastakümneid kummaski riigis kogetud.

Elukalliduse tõusule on kaasa aidanud nii koroonapiirangutest tekitatud majanduslikud probleemid, rahvusvahelised tarneraskused, energiakandjate hinna ja toidu hinna tõus.

Briti majandusele on raskelt mõjunud ka Euroopa Liidu ühisturult lahkumine.

Inglise keskpanga hinnangul on kõige suuremat mõju elukalliduse tõusule andnud Vene gaasi tarnete vähenemine Euroopasse.

Ühendkuningriigis oli juunis inflatsioon 9,4 protsenti. Viimati oli elukalliduse tõus riigis nii kõrge 40 aastat tagasi, kuid elukalliduse alakomponentideks olevad toidu ja energiakandjate hinnad on viimasel ajal stabiliseerunud.  

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: