Keskkonnaamet algatas Umbusi jõe reostuse tõttu kriminaalmenetluse

Hukkunud kalad Umbusi jões.
Hukkunud kalad Umbusi jões. Autor/allikas: Silver Vahi

Kuna Umbusi jõe reostus on osutunud esialgu hinnatust suuremaks ja keskkonda on kahjustatud olulisel määral, alustas keskkonnaamet reostuse allika ja põhjuste väljaselgitamiseks kriminaalmenetluse, mida juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

"Kriminaalmenetluse käigus soovime põhjalikult uurida ja välja selgitada kõik selle juhtumi asjaolud, mis viisid Umbusi jõe reostamiseni. Samuti selgitame koostöös prokuratuuriga välja tekitatud kahju ulatuse. Eesti loodus võib teatud tingimuste kokkulangemisel olla väga haavatav – seetõttu paneme looduskeskkonnas tegutsevatele ettevõtetele südamele, et nad vaataksid üle kõik oma tööprotsessid, riskid ning nende maandamisabinõud. Selleks, et sääraseid juhtumeid edaspidi ennetada, peavad selleks kasutatavad meetmed olema asjakohased," teatas keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra.

Keskkonnaamet alustas kriminaalmenetluse karistusseadustiku § 365 lg 1'1 järgi, mis käsitleb juhtunut kui keskkonnasaastamist ettevaatamatusest.

Keskkonnaameti peadirektori sõnul on Umbusi jões oluline teha ka põhjalik ekspertiis. "Keskkonnavastutuse seaduse alusel selgitame välja reostuse mõju Umbusi jõe vee kvaliteedile ning vee-elustikule. Selle põhjal seame kohustused loodusele tekitatud kahju heastamiseks. Keskkonnaameti eesmärk on veekogu ja selle elustiku võimalikult kiire taastamine," sõnas Rainer Vakra.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kristiina Laas selgitas, et kriminaalmenetluses selgitatakse välja Umbusi jõele tekitatud kahju ning selle põhjustaja ja ulatus. Süüdimõistmisel võib kohus teo toimepanijale mõista rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistuse. Lisaks tuleb kahju põhjustajal looduskeskkonnale tekitatud kahju heastada.

Põltsamaal Umbusi jõe reostuse põhjustajaks oli kõrvalasuv silofarm. Reostuse tõttu hukkus vähemalt 5000 jõeforelli, kuid hukkunud on hulgaliselt ka teisi liiki kalu ja jõevähke.

"Äravoolu ette kogunesid praht ja sõelmed, seetõttu kerkis silomahl üle serva ja leidis tee kraavi, sealt omakorda Umbusi ojja ja siis juba jõkke," selgitas ettevõtte Pajusi ABF juht Lembit Paal.  

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: