Biden on ametisse nimetanud enim föderaalkohtunikke alates Kennedyst

USA president Joe Biden jaanuaris kui Ketanji Brown Jackson (Bidenist vasakul) esitati ülemkohtu kohtuniku kandidaadiks
USA president Joe Biden jaanuaris kui Ketanji Brown Jackson (Bidenist vasakul) esitati ülemkohtu kohtuniku kandidaadiks Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Leah Millis

USA mõttekoda Pew Research Center tõi välja, et USA president Joe Biden on oma praeguse ametis oldud perioodi jooksul nimetanud ametisse kõige enam föderaalkohtunikke. USA poliitilises süsteemis vaadatakse hoolega kas kohtuniku määrab ametisse demokraatliku või vabariikliku erakonna president, kuna paljud poliitilised protsessid toimuvad läbi kohtusüsteemi.

Pew mõttekoja arvutuste järgi on Joe Biden nimetanud ametisse 75 erinevat föderaalkohtunikku oma ametiaja esimese 566 päeva jooksul.

John Fitzgerald Kennedy oli samal perioodil suutnud nimetanud ametisse lausa 102 föderaalkohtunikku edestades nii kõiki presidente, kes talle ametis järgnesid.

Kennedy oli USA 35. president, kes oli ametis 1961. aastast kuni atentaadini 1963. aastal.

Bideniga sarnases mahus on praeguseks perioodiks föderaalkohtunikke ametisse nimetanud ka George W. Bush (72 föderaalkohtunikku), Bill Clinton (74 kohtunikku) ja Ronald Reagan (72 kohtunikku).

Donald Trump suutis samal perioodil ametisse nimetada 51 föderaalkohtunikku. Oma ametiaja jooksul kokku nimetas Trump ametisse üle 200 föderaalkohtuniku.

Enamus Bideni ametisse nimetatud kohtunikest on USA ringkonnakohtute kohtunikud. Biden on nimetanud ametisse ka ühe USA ülemkohtu kohtuniku. Bideni esitatud Ketanji Brown Jackson liitus USA ülemkohtuga juunis.

Biden on suutnud nii palju föderaalkohtunikke ametisse nimetada kuna demokraatidele kuulub enamus nii USA kongressis kui ka presidentuur.

Kolm neljandikku Bideni poolt praeguseks ametisse nimetatud föderaalkohtunikest on naised. Trumpi presidendiks oldud aja jooksul oli 566. ametisoldud päevaks ametisse nimetatud kohtunikest naissoost 29 protsenti.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: