Pensionifondide vara kahanes teises kvartalis kuni kümme protsenti

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kohustuslike pensionifondide varad kahanesid teises kvartalis kümme protsenti ja vabatahtlike pensionifondide varad kuus protsenti, teatas Eesti Pank.

Kohustuslike pensionifondide varade maht oli teise kvartali lõpus 3,96 miljardit eurot, kahanedes teises kvartalis 420 miljoni euro võrra ehk 10 protsenti. Aastaga on kohustuslikud fondid kahanenud 29 protsenti ehk 1,6 miljardi euro võrra.

Väljamakseid oli kohustuslikest fondidest teises kvartalis 100 miljoni euro võrra rohkem kui sissemakseid. Väljamakseid tehti kokku 340 miljoni euro eest. Kvartali keskmine nominaaltootlus oli -7 protsenti.

Vabatahtlikud pensionifondide varade maht oli 368 miljonit eurot, kahanedes teises kvartalis 23 miljoni euro võrra ehk kuus protsenti. Aastaga oli kahanemine 21 protsenti ehk 63 miljoni euro võrra.

Sissemakseid oli vabatahtlikest fondidesse teises kvartalis 17 miljoni euro võrra rohkem kui väljamakseid. Kvartali keskmine nominaaltootlus oli -10 protsenti.

Nii kohustuslike kui ka vabatahtlike fondide nominaaltootlus langes miinusesse tänavu esimeses kvartalis ehk ajal, mil algas Venemaa sissetung Ukrainasse. Enne seda oli pensionifondide tootlus püsinud pidevalt plussis. Näiteks kaks aastat tagasi, 2020. aasta esimese kvartalis, oli kohustuslike pensionifondide tootlus 10 ja vabatahtlike fondide tootlus 7,1 protsenti. Vahetult enne sõda, mullu neljandas kvartalis, oli kohustuslike fondide tootlus 4,1 ja vabatahtlike fondide tootlus 5,7 protsenti.

Kohustuslike pensionifondide varad on aastases võrdluses kahanenud alates mullu kolmandast kvartalist. Siis oli kahanemine 16 protsenti, mullu neljandas kvartalis umbes sama palju, tänavu esimeses kvartalis 19 protsenti ja teises kvartalis 29 protsenti.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: