Uuring: Briti ülikoolid kaitsevad tudengeid väljakutsuva sisuga teoste eest

Briti ülikoolid piiravad ka Agatha Christie raamatute lugemist
Briti ülikoolid piiravad ka Agatha Christie raamatute lugemist Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/BritBox/BBC Studios

Ajalehe The Times uuring leidis, et Suurbritannia ülikoolid eemaldavad oma lugemissoovituste nimekirjadest raamatuid, mis sisaldavad enesetappe ja orjust. Ülikoolid tahavad nii tudengeid kaitsta vastuolulise sisu eest.

Kümme Briti ülikooli eemaldasid raamatud kursuste lugemismaterjalidest või muutsid need vabatahtlikuks juhuks, kui need teevad kahju õpilastele. Nende raamatute hulka kuulub 2017. aasta Pulitzeri auhinna võitnud kirjaniku Colson Whiteheadi romaan "Maa-alune raudtee". Essexi ülikool eemaldas selle raamatu, kuna muretseb seal orjuse kujutamise pärast. 

Sussexi ülikool jättis oma inglise kirjanduse moodulist välja August Strindbergi näidendi "Preili Julie", kuna see sisaldab arutelu enesetapust.  

Ülikoolid piiravad lugemissoovitusi, kuna kardavad tudengeid häirida või solvata. Essexi ja Sussexi ülikoolid tunnistasid, et eemaldasid sel põhjusel raamatud õppenimekirjadest, teatas The Times

Paljud ülikoolid lisavad raamatute juurde hoiatavad tekste. Kuulsad kirjanikud nagu William Shakespeare, Geoffrey Chaucer, Jane Austen, Charles Dickens ja Agatha Christie on nende autorite hulgas, kelle teoseid peetakse piisavalt ohtlikeks, et lisada juurde hoiatus. 

Parempoolsed Suurbritannia poliitikud kritiseerivad ülikoolide lugemisnimekirjade poliitikat. 

Välisminister Liz Trussi sõnul on hea hariduse aluseks vaba sõnavahetus ja ideede vahetamine. 

"Reaalse eluga ei kaasne sisuhoiatust. Me ei saa inimesi terve elu kaitsta keeruliste ideede eest ega peaks seda ka proovima," ütles Truss. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: