Maksutulu kasvas esimesel poolaastal 16 protsenti

Raha.
Raha. Autor/allikas: Karin Koppel/ERR

2022. aasta esimese kuue kuuga tasuti maksu- ja tolliametile 5,62 miljardit eurot makse, mis on 16 protsenti rohkem kui mullu. Sellest juuni maksutulu moodustas 1,089 miljardit eurot, mis on aasta varasemast 18 protsenti enam. Aasta esimese kuue kuuga on eelarvest täidetud 51 protsenti.

Prognoositust rohkem on tasutud eelkõige käibemaksu, mis tuleneb hoogustunud majandusaktiivsusest ning üldisest hinnatõusust, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Margus Tuvikene.

Tööjõumakse laekus oodatust rohkem tööturu prognoositust parema arengu tõttu. Juriidilise isiku tulumaksu laekumist toetas erasektori suurenenud kasumi jaotamine.

Tööjõumakse mõjutava palgafondi kasv töötukassa töötasu hüvitist arvestamata ulatus esimesel poolaastal 15,3 protsendini võrreldes eelmise aastaga. Seda vedas eelkõige keskmise palga kasv, mis oli esimesel poolaastal 10 protsenti.

Samas suurenes 4,9 protsenti ka töökohtade arv. Deklareeritud töötajate osakaal tööealistest (62,3 protsenti) on ajaloolisel kõrgtasemel.

Sektoritest oli kuue kuu palgafondi kasv suurim majutuses ja toitlustuses (64,8 protsenti), mida mõjutas eelmise aasta madal baas, kuna sektor oli üks suuremaid töötasuhüvitise saajaid.

Palgafond on võrreldes kriisieelse ajaga kasvanud pea kõigis sektorites

Kriisieelse 2019. aastaga võrreldes oli esimesel poolaastal peaaegu kõigis sektorites palgafond kasvanud, erandiks on mäetööstus ning majutus ja toitlustus.

Enim on töökohti lisandunud infos ja sides (6800) ning tervishoius (4700). Kõige suurem vähenemine on toimunud majutuses ja toitlustuses ( 4700).

Töökohtade arvu kasv valdkondade kaupa. Autor/allikas: Rahandusministeerium

Sotsiaalmaksu tasumine kasvas I poolaastal 11,8 protsenti võrreldes eelmise aastaga. Head laekumist toetas palgafondi tugev kasv.

Füüsilise isiku tulumaksu riigieelarve osa esimese poolaasta laekumist mõjutasid tulumaksutagastused ja teisest pensionisambast lahkujad. Esimesel poolaastal tagastati tulumaksu 221 miljonit eurot ehk 17 miljonit enam kui eelmisel aastal.

Teisest pensionisambast lahkujatelt (nii töö- kui pensioniealistelt) laekus esimesel poolaastal 62 miljonit eurot tulumaksu, mida on 39 miljonit eurot enam kui möödunud aastal sama ajaga, mil lahkusid vaid pensioniealised. Kohalike omavalitsuste füüsilise isiku tulumaksu laekumine kasvas esimesel poolaastal 12,5 protsenti.

Palgafondi kasv valdkondade kaupa. Autor/allikas: Rahandusministeerium

Juriidilise isiku tulumaksu laekumine kasvas 24,4 protsenti võrreldes eelmise aastaga. Tugeva kasvu taga on eelkõige erasektori (väljaarvatud pangad) dividendid ja tulumaks, mis on selle ajaga suurenenud 27 protsenti, märkis Tuvikene.

Ka riigiettevõtete jaotatud kasumilt laekus 19 miljonit eurot tulumaksu ehk ligi kaks korda rohkem kui möödunud aasta esimesel poolaastal.

Käibemaksutulu kasvas üle 20 protsendi

Käibemaksutulu kahekohalise kasvu tagas kõrge majandusaktiivsus ja üha kõrgemale tõusvad energia- ning teiste kaupade ja teenuste hinnad, ütles Tuvikene.

Selle aasta esimese kuue kuu tasumine (1,55 miljardit eurot) ületab 20 protsendi ehk 261 miljoni euroga 2021. aasta taset. Ettevõtete kogukäibe kasv kiirenes teises kvartalis 27 protsendini, sealjuures suurenes käive tegevusalades laiapõhjaliselt.

Käibemaksu laekumine esimesel poolaastal kuude lõikes. Autor/allikas: Rahandusministeerium

Vaatamata uuele kriisile ei ole ettevõtete käibemaksuvõlg kerkinud, vaid püsis 167 miljoni juures, mis on mullusest tasemest kuus protsenti väiksem. Tegevusaladest mõjutas 2022. I poolaastal käibemaksu tasumise kasvu enim jae- ja hulgikaubandus (+30 protsenti) ning energeetika (+101 protsenti). 

Käibemaksu laekumine aastate võrdluses. Autor/allikas: Rahandusministeerium

Aktsiiside kasv oli pigem tagasihoidlik

Aktsiiside tasumine kasvas esimesel poolaastal võrreldes eelmise aastaga 4,2 protsenti. Kasvu toetas enim alkoholiaktsiisi tasumine. Selle põhjus on ühelt poolt eelmise aasta madal alkoholiaktsiisi laekumise tase, mis tulenes mullu kehtinud Covidi pandeemiaga seotud piirangutest ning turistide vähesusest. Kuue kuuga suurenes alkoholiaktsiisi tasumine 15 protsenti.

Alkoholiliikidest suurenes esimesel poolaastal enim veini ja muu alkoholi deklareerimine, vastavalt 17 ja 15 protsenti.

Kütuseaktsiisi tasumine suurenes esimesel poolaastal 0,5 protsenti võrreldes möödunud aastaga. Marginaalse kasvu on tinginud eelkõige maagaasi koguste 19-protsendine vähenemine võrreldes eelmise aasta esimese poolega, märkis Tuvikene. Kuust kuusse on vähenemas ka mootorikütustelt tasutud aktsiisi kasvutempo.

Kui maagaasi koguste vähenemine algas juba varem, siis mootorikütuste tarbimisse lubatud koguste kasvutempo on hakanud langema teises kvartalis.

Aktsiiside laekumine esimesel poolaastal. Autor/allikas: Rahandusministeerium

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: