Türgi ja Kasahstan sõlmisid sõjaväeluure jagamise protokolli

Türgi president Tayyip Erdogan kohtus mai alguses Kasahstani presidendi Žomart Tokajev
Türgi president Tayyip Erdogan kohtus mai alguses Kasahstani presidendi Žomart Tokajev Autor/allikas: SCANPIX/Murat Cetinmuhurdar/Presidential Press Office/Handout via REUTERS

Kasahstani riiklikus dokumendiregistris avaldati kolmapäeval Türgi ja Kasahstani valitsuste poolt allkirjastatud sõjalise luure koostöö protokoll.

Protokoll Türgi ja Kasahstani valitsuste vahel lepiti kokku Türgi pealinnas Ankaras ja allkirjastati kolmapäeval 10. augustil.

Uue koostööprotokolli järgi hakkavad infot jagama Kasahstani kaitseministeerium ja Türgi relvajõudude peastaap.

Kokkuleppe järgi jagatakse omavahel nii mitmesugust infot kui ka korraldatakse vastastikuseid visiite mõlemasse riiki.

Protokolli järgi on dokumentide ja läbirääkimiste keeleks inglise keel ning vajadusel kasutatakse tõlki.

Kaks riiki leppisid protokollis ka kokku, et enda riiklike huvisid ohustavat sõjalist luureinfot teise osapoolega ei jagata.

Protokoll kahe riigi vahel kehtib jõustumisest viis aastat ning seda pikendatakse automaatselt aasta kui kumbki osapool selle pikendamisele vastu ei ole.

Kokkuleppe originaaldokumendid on kasahhi, vene, türgi ja inglise keeles ning kõik neli dokumendi varianti on võrdselt autentsed.

Tegemist on esimese teadaoleva korraga kui Kesk-Aasia riik Kasahstan teeb sellisel viisil koostööd NATO liikmesriigiga.

Türgi on olnud NATO liikmesriik alates 1952. aastast. Kasahstan saavutas iseseisvuse Nõukogude Liidust 1991. aastal.

Kasahstan liitus 1995. aastal NATO programmiga Partnership for Peace, millega on liitunud sisuliselt kõik ÜRO-s laialdaselt tunnustatud riigid Euroopas ja Kesk-Aasias, kes ei ole NATO liikmed.

Kasahstan püüab tasakaalustada enda välispoliitikat Venemaa, Hiina, Türgi ja lääneriikide vahel. Kasahstan on suhtunud ettevaatusega Venemaasse alates Venemaa kallaletungist Ukrainale veebruaris. Kasahstani inimesed kardavad, et Venemaa võib pärast Ukraina sõda rünnata ka Kesk-Aasia riiki.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: