Saksa majandusminister: ühiskondlikke hooneid tuleks lubada kütta vaid 19 kraadini

Robert Habeck.
Robert Habeck. Autor/allikas: SCANPIX/DPA/Soeren Stache/

Roheliste parteisse kuuluva Saksamaa majandusministri Robert Habecki sõnul ootavad Saksamaad eeloleval sügisel ja talvel ranged energiasäästueeskirjad - muuhulgas tuleks ühiskondlikke hooneid kütta vaid maksimaalselt 19 kraadini ja lisaks keelatakse mälestiste valgustamine pimedal ajal.

Süddeutsche Zeitungile antud intervjuus selgitas Habeck energiajulgeoleku seaduse uusi määrusi, millega säästureeglid kehtestatakse. Habeck käis selle esimesed punktid välja juba juulis, sealhulgas nõude, et erabasseine ei tohiks enam kütta. 

"Lisaks tuleks avalikes hoonetes - loomulikult välja arvatud haiglad ja sotsiaalasutused - kütta ainult 19 kraadini," teatas Habeck.

Saksamaa energiaagentuuri (DENA) andmetel on Saksamaal kokku ligi 186 000 ühiskondlikku hoonet.

Lisaks ei tohiks enam öösiti valgustada hooneid ja mälestusmärke ega reklaamtahvleid. 

Saksamaa linnade l esitas omalt poolt nimekirja kaheteistkümnest ettepanekust, kuidas omavalitsused saaksid energiat säästa. Avalikes ujulates saab veetemperatuuri alandada või "valitud" ühiskondlikes hoonetes sooja vee täielikult välja lülitada. 

Kütteperioodi algusega saavad koolid piirata temperatuuri spordisaalides maksimaalselt 15 kraadini ja klassiruumides seadusega kehtestatud miinimumini 20 kraadini.

Eksperdid rõhutavad, et tarbimist peavad vähendama ka eramajapidamised ja tööstusettevõtted. Esimesed tarbivad 31 protsenti ja teised umbes 37 protsenti kogu Saksamaa gaasist. Tööstus vähendas märtsis ja aprillis tarbimist umbes 11 protsenti ning eramajapidamised säästsid kuus protsenti.

 Et gaasitarbimine peab vähenema ka eraettevõtetes, büroohoonetes ja eramajapidamistes, kavandab majandusministeerium täiendavaid energiatõhususe meetmeid.

Arutatakse ka näiteks andmekeskused ühendamist otse avalike ja erakaugküttevõrkudega, kuid probleemiks on vajalik infrastruktuur. 

Digitaalse ühenduse Bitkom uuringu kohaselt saaks suurte andmekeskuste heitsoojuse abil igal aastal varustada Saksamaal umbes 350 000 korterit kütte ja sooja veega. Jääksoojust saaks kasutada näiteks ka ujulate ja ärihoonete kütmiseks. Jutt käib keskmistest ja suurtest andmekeskustest Frankfurdi, Berliini, Hamburgi ja Müncheni piirkondades.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: Süddeutsche Zeitung, ARD Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: