Kosovo ei suuda enam import-elektri eest maksta

Kosovo söeelektrijaam Obilicis
Kosovo söeelektrijaam Obilicis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Fatos Bytyci/File Photo

Kosovos on kiire hinnatõus mõjutanud ka elektri hindu ning mitmel pool riigis ei ole praegu elektrit. Riik teatas esmaspäeval kõrgete hindade tõttu elektri impordi lõpetamisest ja elektri normeerimisest. Hiljem päeva jooksul jõuti kokkuleppele Albaaniaga elektri jagamise osas, kuid pole selge kaua selline lahendus kestab.

Kosovo teatas esmaspäeval, et nad lõpetavad elektri impordi, kuna ei suuda selle eest enam maksta, vahendab The Guardian.

Kosovo majapidamistele anti esmaspäeval teada, et neile antakse ainult kuus tundi elektrit iga päev, mille vahel on kahetunnised pausid, teatas elektriettevõtte KEDS.

Riigis esmaspäeval välja kuulutatud elektridieedile ei antud ametlikku lõpukuupäeva. Elektri säästmise meede tuleneb kallist elektri turuhinnast, mistõttu Kosovo ei olnud enam suuteline maksma imporditud elektri eest.

Hiljem esmaspäeva jooksul teatati säästumeetmete peatamisest, kuna jõuti Albaaniaga elektri impordi osas kokkuleppele. Veel pole selge kui kaua kokkulepe püsib, vahendas Reuters.

Albaania toodab enamuse oma elektrist hüdroelektrijaamade abil, kuid peab põua tõttu samuti elektrit importima.

Kosovol ja Albaanial on juba varasemast elektri jagamise kokkulepe. Kosovo vajab tavaliselt rohkem elektrit talvel elamute kütmiseks ja Albaania rohkem suvel hoonete jahutamiseks õhukonditsioneeride abil.

Kosovo siseriiklik elektritootmine sõltub pea täielikult söeelektrijaamadest, kuid need suudavad riigi vajadustest katta vaid 2/3.

Merepiirita Kosovo on üks Euroopa üks kõige väiksemaid ja vaesemaid riike.

Kosovo elektritootmise probleeme süvendab poolte elektrigeneraatorite talve-eelne plaaniline hooldus.

Augusti alguses kuulutas Kosovo parlament välja 60-päevase eriolukorra, et anda valitsuse volitused energiakriisiga toime tulemiseks. Sarnased elektri säästmise meetmed kehtestati detsembris.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Guardian/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: