Reznikov: Venemaa armee on Ukrainas kaotanud 30 protsenti eliitvägedest

{{1660704300000 | amCalendar}}
Kohalikud elanikud, sõjaväelane ja kiirabi kolmapäeval rindelinnas Siverskis.
Kohalikud elanikud, sõjaväelane ja kiirabi kolmapäeval rindelinnas Siverskis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Nacho Doce

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov ütles, et Venemaa väed on kaotanud vähemalt kolmandiku oma lahinguvõimekusest, sealhulgas 30 protsenti eliitvägedest. Reznikovi sõnul räsib sõjategevus mõlema poole armeed ja konflikti intensiivsus võib väheneda. Reznikovi hinnangul pole sõja "külmutamise" variant siiski võimalik.

Oluline 17. augustil kell 22.00:

- Zelenski: euroliidu viisakeeld on ainus viis mõjutada Putinit;

- Melitopolis toimus Vene vägede staabis plahvatus;

- Podoljak: järgmistel kuudel on oodata veel rünnakuid Vene vägede tagalasse:

- Erdogan ja Guterres neljapäeval Lvivis, et arutada Zelenskiga rahukõnelusi;

- Arestovõtš: Putin saatis läände esindajad rahu paluma;

- Olenivkas hukkunud Ukraina sõjavangide hukkunute nimekirjas on küsitavusi;

- Haidai teatel sai okupeeritud Lõssõtšanskis surma 100 Venemaa sõdurit;

- Rünnakus Donetski oblastile hukkus kaks tsiviilisikut;

- Vene väed pommitasid Harkivi ja Mõkolajivi linnu ning Žõtomõri ning Sumõ oblastit;

- Ukraina luure: Venemaa püüab värvata palgasõdureid Kesk-Aasiast;

- Vene väed ründasid Odessa oblastit rakettidega;

- Ukraina vägede juht: Venemaa kasutab kuni 60 000 suurtükimürsku päevas;

- ISW: rünnakud Krimmis osa Ukraina vastupealetungi ettevalmistusest;

- Briti luure: Krimmi rünnakud panevad Vene väejuhid muretsema;

- Vene väed kaotasid ööpäeva jooksul Ukraina sõnul 200 sõdurit ning kandis suurimaid kaotusi Donetski ja Harkivi suunal.

 

Kreml määras Venemaa Musta mere laevastikule uue juhi

Venemaa meedia teatel nimetas Kreml oma Musta mere laevastikule uue juhi, vahendas The Guardian. Laevastiku eelmine juht Igor Ossipov vallandati, kuna aprillis uppus lipulaev Moskva. 

Uueks Musta mere laevastiku juhiks sai Viktor Sokolov, kes töötas varem Peterburis Kuznetsovi mereväeakadeemia juhatajana. 

Zelenski: euroliidu viisakeeld on ainus viis mõjutada Putinit

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles intervjuus USA lehele Washington Post, et ainus viis mõjutada Putini käitumist on Euroopa Liidu viisakeeld Vene Föderatsiooni kodanikele.

Zelenski sõnul "pole [Putinil] muud hirmu kui hirm surma ees ning tema elu sõltub sellest, et kas Vene elanikkond teda ohustab või mitte. Miski muu teda ei ohusta."

Zelenski kutsus oma õhtuses sõnavõtus tegema kõike, mis vaja, et Venemaa väsiks poliitiliselt, majanduslikult ja sõjaliselt, kuniks see riik ei suuda enam Ukrainas sõdida.

Kiiev: Ukraina rünnakus okupeeritud Nova Kahhovka baasile sai surma vähemalt 12 venelast

Ukraina sõjaväe teatel sai okupeeritud Nova Kahhovka linna baasi tabanud rünnakus surma vähemalt 12 venelast. Ukraina sõjaväe poolt sotsiaalmeediasse postitatud kaadrid näitavad põlenud veoautosid ja purustatud hooneid, vahendas The Guardian. 

Ukraina: Venemaa armee teeb Donetski linna juures väikseid edusamme

Ukraina sõjaväe peastaap teatas kolmapäeva õhtul, et Venemaa väed on Donetski linna äärealadel teinud väikseid edusamme, vahendas CNN. 

"Vaenlasel on Opõtne suunas olnud osaline edu," teatas peastaap. Asula asub Donetski linna lennujaamast põhja pool. 

Ukraina luure: Venemaa püüab värvata palgasõdureid Kesk-Aasiast

Ukraina sõjaväeluure teatel korraldab Venemaa värbamiskampaaniat Usbekistanis, Tadžikistanis ja Kõrgõzstanis. Luure teatel kasvab rahulolematus Tšetšeenias, kuna kohalikke elanikke sunnitakse piinamise ähvardusel ühinema Ukrainas asuvate Vene vägedega, vahendas The Kyiv Independent. 

Melitopolis toimus Vene vägede staabis plahvatus

Melitopoli linnapea Ivan Fedorovi sõnul toimus linna keskel Vene vägede staabi lähistel plahvatus.

Teisipäeval toimusid Melitopolis plahvatused elektrialajaama lähistel, peale mida Vene propaganda edastamine televisiooni kaudu katkes.

Haidai teatel sai okupeeritud Lõssõtšanskis surma 100 Venemaa sõdurit

"Ajutiselt okupeeritud Lõssõtšanskis hävis endine Ukraina julgeolekuteenistuse (SSU) hoone, kus oli okupantide peakorter. Umbes 100 Vene sõdurit likvideeriti," kirjutas sotsiaalmeedias Luhanski oblasti juht Serhi Haidai. 

Podoljak: järgmistel kuudel on oodata veel rünnakuid Vene vägede tagalasse

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak ütles intervjuus ajalehele The Guardian, et Ukraina väed ründavad Vene tagalat, et seal kaost tekitada. Podoljaki sõnul on järgmise kahe-kolme kuu jooksul oodata veel rünnakuid Vene vägede tagalas.  

Podoljaki sõnul on Ukraina strateegia hävitada Vene vägede logistika, varustusliinid, laskemoonalaod ja teised sõjaväelised taristuobjektid, mis tekitaks omakorda kaoseseisundi Vene vägede seas.

Nõuniku sõnul ei ole Ukraina vasturünnakud sellised nagu Vene armeel. Vene väed kasutavad tema sõnul 60ndatest ja 70ndatest pärit taktikat – rünnata suure hulga elavjõu ja suurtükitulega, mille käigus hävisid näiteks Mariupoli linn ja Severodonetsk.

Lehe hinnangul võib Podoljaki remarkidest välja lugeda Ukraina raskusi koguda piisavas koguses sõdureid ja sõjatehnikat vastupealetungi teostamiseks riigi lõunaosas. Tavaliselt peab ründava poole väed olema kaitsvast poolest kolm korda suuremad.

Podoljak sõnas, et Ukraina vajab lääneriikidelt juurde 50–80 täiendavat mitmikraketiheitjat. Praegu on Ukrainal 16 HIMARS mitmikraketiheitjat ja kolm brittide antud M270 mitmikraketiheitjat.

Podoljaki sõnul on eesmärk vähendada Vene vägede sõjalist jõudu kahjustades Vene vägede varustusliine ja jättes nad ilma täiendavast varustusest ja laskemoonast.

Presidendi nõuniku sõnul peab Ukraina ka Kertši väina ületavat Krimmi silda legitiimseks sihtmärgiks, kuna see on ehitatud ebaseaduslikult ning selle kaudu varustatakse Vene vägesid Krimmis.

Podoljaki hinnangul ei ole võimalik Venemaaga pidada sisukaid rahuläbirääkimisi, enne kui Vene väed saavad selgelt Ukrainas lüüa. Podoljak oli sõja alguses toimunud rahukõneluste Ukraina delegatsiooni liige.

Venemaa jätkab Ida-Ukraina linnade pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/NACHO DOCE

Kiievi teatel on peaaegu pooled koolid ja ülikoolid valmis septembris õppetööd jätkama

"41 protsendi ulatuses kõigist õppeasutustest on võimalus alustada hariduse pakkumist traditsioonilises formaadis," teatas Ukraina haridusminister. 

Ministri sõnul on koolidel olemas varjendid. "On väga oluline, et lapsevanematel oleks võimalus oma silmaga näha, et nende lastel on õppeasutustes turvaline olla," ütles minister. 

Erdogan ja Guterres neljapäeval Lvivis, et arutada Zelenskiga rahukõnelusi

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja ÜRO peasekretär António Guterres külastavad neljapäeval Lvivi linna Lääne-Ukrainas Ukraina president Zelenski kutsel. Arutlusel on Vene-Ukraina sõja lõpetamine diplomaatiliste vahendite kaudu. Gueterres kavatseb Zelenskiga arutada ka Zaporižžja tuumajaama olukorda.

Erdogan kavatseb Zelenskiga arutada ka Türgi-Ukraina strateegilist partnerlust.

Türgi ja Vene riigipead kohtusid 5. augustil Sotšis. Varem on Erdogani presidendi nõunik UNIANI teatel öelnud, et maailma ei saa lõpetada sõda Ukrainas ignoreerides Venemaad, vahendab UNIAN.

Gueterres kavatseb reedel külastada ka Odessat, kust eksporditakse ÜRO ja Türgi vahendusel sõlmitud viljaekspordi alusel Ukraina vilja, vahendas Ukrainska Pravda.

Arestovõtš: Putin saatis läände esindajad rahu paluma

Ukraina presidendi nõuniku Oleksi Arestovõtši sõnul saatis Venemaa president lääneriikidesse "väga tõsiseltvõetavad inimesed," rahuettepanekuga. Arestovõtši hinnangul eelistab Vene valitsus kokkulepet Ukrainas selgele kaotusele, mille tagajärjel Putin võib võimu kaotada, vahendab Ukraina uudisteagentuur UNIAN.

Väidetavalt algatas Vene pool ka märtsis Istanbulis toimunud kõnelused, mille raames olevat lubatud tõmbuda tagasi 23. veebruari piiridele. Väidetavalt soovib Vene pool nüüd nõudlikumalt läbirääkimisi.

Arestovõtši sõnul tegi ta sellised järeldused kaudsete andmete põhjal, mitte riigisaladuste baasil.

UNIAN juhib ka tähelepanu asjaolule, et viimases sõnavõtus esmaspäeval rääkis Putin ainult Donbassi "vabastamisest", mitte teistest Ukraina regioonidest.

Olenivkas hukkunud Ukraina sõjavangide kohta ei klapi hukkunute nimekiri

Ukraina uudisteagentuuri Unian teatel ei ole Ukraina esindajad saanud rünnakus viga saanud sõjavangidega kohtuda. Ukraina parlamendi inimõiguste voliniku Dmõtro Lubinetsi sõnul uurib Olenivka rünnakut eraldiseisev ÜRO juurdlus.

Voliniku sõnul esinevad ebakõlad hukkunute ja haavatute nimekirjades, mille Vene Föderatsioon ametlikult avaldas.

Ukraina sõnul oli 29. juulil toimunud vangla rünnaku puhul tegemist Vene vägede poolt ette planeeritud rünnakuga.

Rünnakus Donetski oblastile hukkus kaks tsiviilisikut

Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko teatas, et Vene vägede rünnakus Avdijivka ja Zaitseve vastu hukkus kaks tsiviilisikut.

Vene väed pommitasid Harkivi ja Mõkolajivi linnu ning Žõtomõri ning Sumõ oblasteid

Harkivit pommitati Vene mitmikraketiheitjaga 9A52-4 Tornado. Tegu on riigi uusima raketiheitjaga.

Mõkolajivi linnapea Oleksandr Sienkevõši sõnul oli ööl vastu kolmapäeva kuulda linnas mitmeid plahvatusi.

Harkivi oblasti juhi Oleh Sinehubovi sõnul sai teisipäeva õhtul toimunud rünnakus üks inimene surma ja kaheksa inimest vigastada.

Žõtomõri oblastit tulistati Kh-59 Ovod juhitavate tiibrakettidega, mis tulistati ukrainlaste sõnul distantsilt Su-34 lennukitelt.

Sumõ oblasti pihta tulistati 12 korda, hukkunutest ega kannatanutest teateid praegu ei ole.

Vene vägede rünnakus hävinud elumaja Kramatorskis Ida-Ukrainas Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/David Goldman

Vene väed ründasid Odessa oblastit rakettidega

Odessa oblasti pressiesindaja Serhi Bratšuki sõnul tegid Vene väed Odessa oblasti pihta öösel mitu raketirünnakut. Bratšuki sõnul sai rünnakutes viga kolm inimest.

Raketirünnaku osas saanud piirkonnas on praegu põleng, mida päästjad kustutavad.

Vene raketirünnaku tagajärjed Odessas Autor/allikas: SCANPIX/Operational Command South of the Armed Forces of Ukraine/Handout via REUTERS

Ukraina vägede juht: Venemaa kasutab kuni 60 000 suurtükimürsku ööpäevas

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi sõnul pommitavad Vene väed ööpäevas Ukraina territooriumi ligikaudu 700-800 korda. Zalužnõi hinnangul kasutavad Vene väed ööpäevas Ukraina vastu kuni 60 000 suurtükimürsku.

Zalužnõi sõnul on Vene vägede põhiline eesmärk sõjas praegu Donetski oblasti vallutamine. Ülemjuhataja sõnul on kõige raskemad lahingud Avdijivkas, Piskõs ja Marijinkas.

ISW: rünnakud Krimmis osa Ukraina vastupealetungi ettevalmistusest

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) sõnul aitavad erinevad rünnakud Krimmis kaasa Ukraina vägede vastupealetungile Hersoni oblastis. Kuigi Ukraina valitsus ei ole ametlikult rünnakuid omaks võtnud on rünnakud osa laiemast Vene vägede logistika häirimisest.

Briti luure: Krimmi rünnakud panevad Vene väejuhid muretsema

Briti kaitseministeeriumi luureülevaate hinnangul ei ole Krimmi teisipäevaste Džankoi ja Gvardeiskoje rünnakute mõju ulatus veel selge. Ülevaate hinnangul paneb muutunud julgeolekuolukord Vene sõjaväejuhid kindlasti muretsema.

Džankoi ja Gvardeiskoje on kaks olulist Vene sõjaväe lennubaasi Krimmis. Džankoi on ka oluline raudteesõlm, mille kaudu varustatakse Vene vägesid Lõuna-Ukrainas.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 44100 (võrdlus eelmise päevaga + 200);

- tankid 1886 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 4162 (+10);

- lennukid 233 (+0);

- kopterid 196 (+0);

- suurtükisüsteemid 993 (+4);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 263 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 136 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 792 (+2);

- tiibraketid 190 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3054 (+5);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 93 (+1).

 

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Harkivi ja Donetski suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Kyiv Independent/UNIAN/Ukrainska Pravda/ISW/The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: