Kiiev: Vene sõdurid põletavad õpikuid ja piinavad õpetajaid

Sõjast räsitud klassiruum Ukrainas
Sõjast räsitud klassiruum Ukrainas Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SERGEY BOBOK

Ukraina haridusminister ütles ajalehele The Times, et Venemaa sõdurid põletavad õpikuid ja piinavad õpetajaid. Moskva proovib okupeeritud territooriumil hävitada Ukraina haridussüsteemi.

Zaporižžja ja Hersoni piirkondade okupeeritud aladel peaks 11. septembril toimuma "referendum". Moskva tahab need alad annekteerida Venemaa Föderatsiooni koosseisu. Vene ametnikud kehtestavad juba seal venekeelset õppekava, vahendas The Times

"Nad arreteerivad Hersoni oblastis õpetajaid ja põletavad õpikuid. See on 21. sajandil barbaarne," ütles Ukraina haridusminister Serhi Škarlet.

"Enamik Ukraina õpetajatest keeldusid 1. septembril järgimast Putini uue õppeaasta õppekava. Venelased vahistavad õpetajad, hoiavad neid vahi all, piinavad ja siis vabastavad nad. Olen uhke, et 97 protsenti meie õpetajatest keeldus okupandi heaks töötamast," lisas Škarlet.

Kreml juurutab nüüd ka õpikute kasutamist, mis ei maini Ukraina ajaloo tähtsamaid sündmusi, nagu 1930. aastate näljahäda. Siis suri NSVL-i poliitika tõttu umbes neli miljonit ukrainlast. 

Hersonis nõuavad Venemaa okupatsiooniväed, et õpilased kannaksid nõukogudeaegseid vorme. Venemaa propagandistid nõuavad samuti järjepidevalt, et vastupanu osutavad Ukraina õpetajad saadetaks koonduslaagrisse.  

Hersoni elanikud ütlesid ajalehele The Times, et Vene armee kasutab koolihooneid oma sõdurite majutamiseks. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: