Tööstused paluvad luba kasutada kütmiseks erimärgistatud diislikütust

LNG-katel Paides.
LNG-katel Paides. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Kaubandus-tööstuskoda, ehitusmaterjalide tootjate liit, põllumajandus-kaubanduskoda, toiduainetööstuse liit ning õliühing pöördusid valitsuse poole ettepanekuga muuta vedelkütuse erimärgistamise seadust, et erimärgistatud diislikütust oleks kuni 2024. aasta 1. maini lubatud kasutada kütmiseks ja paikses mootoris.

Lisaks väga kõrgele maagaasi hinnale puudub ettevõtjatel praegu kindlus, kas ja kui palju jagub neile gaasi eeloleval kütteperioodil ning kui kõrgeks võib kerkida selle hind, teatasid ettepaneku teinud esindusorganisatsioonid.

"Meie hinnangul peaks riik võtma kasutusele meetmeid, mis motiveeriksid ettevõtjaid gaasi tarbimist kasvõi ajutiselt asendama muu energiakandjaga. See aitab vähendada riski, et talvel ei jagu gaasi kõigile tarbijatele või gaasi hind kerkib veelgi kõrgemale. Üheks meetmeks, kuidas motiveerida ettevõtjaid asendama gaasi muu energiakandjaga, on muuta vedelkütuse erimärgistamise seadust selliselt, et erimärgistatud diislikütust oleks lubatud ajutiselt kasutada kütmiseks," seisneb tööstuste ühises pöördumises valitsusele.

Muudatuse tulemusena väheneks kütmiseks kasutatava diislikütuse aktsiisimäär praeguselt 37,2 sendilt 2,1 sendini liitri kohta.

Mitmed lähiriigid lubavad juba praegu kasutada erimärgistatud diislikütust kütmiseks: Leedus ja Poolas on aktsiisimäär 2,1 senti liitri kohta, Saksamaal 4,6, Lätis kuus senti.

Muudatus avaldaks positiivset mõju eelkõige nendele ettevõtjatele, kel on juba täna olemas vedelkütusekatel. Eestis on ehitisregistri andmetel 4900 ettevõtluse jaoks kasutusel olevat hoonet, mille energiaga varustatuse katab vedelkütusekatel.

Samas võib vedelkütuse erimärgistamise seaduse muudatus motiveerida rohkem ettevõtjaid kasvõi ajutiselt võtma kasutusele vedelkütusekatelt ehk looma alternatiivset lahendust olukorraks, kus gaasi ei jagu kõikidele tarbijatele ning ka põlevkiviõli pole suure nõudluse tõttu piisavalt kättesaadav või on selle hind tõusnud märgatavalt.

Lisaks teevad tööstused ettepaneku täiendada vedelkütuse erimärgistamise seadust selliselt, et erimärgistatud diislikütust oleks lubatud kasutada ka paikses mootoris, mis võimaldab ettevõtjatel ka tootmisprotsessis asendada gaasi diislikütusega ja tootmisprotsesse käivitada.
 
Tööstuste ettepanekul võiks erimärgistatud diislikütust lubada kasutada kütmiseks ja paikses mootoris ajutiselt kuni 2024. aasta 1. maini, ehk madalam maksumäär kehtiks üksnes kaks kütteperioodi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: