Kreml võib Iraani kaudu mööda hiilida Moskva-vastastest sanktsioonidest

Venemaa juht Vladimir Putin ja Iraani president Ebrahim Raisi
Venemaa juht Vladimir Putin ja Iraani president Ebrahim Raisi Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA/

Lääneriikide diplomaadid hoiatasid, et Venemaa võib Iraani kaudu mööda hiilida Moskva-vastasest sanktsioonidest, kui peaks uuesti jõustuma 2015. aasta tuumaleping.

Moskva saatis juulis Teherani rahandusametnikud ning Gazpromi ja teiste suurfirmade juhid. Juulis kohtus Venemaa president Vladimir Putin ka Iraani juhtkonnaga, vahendas Politico.

Iraan saatis viimaste nädalate jooksul Moskvasse kaks ametlikku delegatsiooni, mis keskendusid energeetika ja rahanduse küsimustele. Kõrgemate ametnike hulgas olid Iraani keskpanga juht Ali Saleh Abadi ja asemajandusminister Ali Fekri. Diplomaatide sõnul kohtusid iraanlased oma Venemaa kolleegidega ja erasektori juhtidega. 

Iraan pakub Venemaale varuvarianti nafta müümiseks. EL-i naftaembargo võib Venemaale hakata kehtima juba detsembris. Kui lääneriigid sõlmiksid Iraaniga tuumalepingu, siis oleks Putinil olemas plaan B, teatas Politico. 

Iraan võib siis importida Venemaa toornafta oma Kaspia mere põhjarannikule ja seejärel müüa samaväärses koguses toornaftat Venemaa nimel. Iraan töötleks Vene naftat, et rahuldada sisetarbimist.  Lisaks võib Iraan Venemaa nafta vedamiseks kasutada oma tankerite laevastikku.

Lääneriikide diplomaatide teatel on tuumalepingu taastamine lähedal. USA ja Iraan pole veel viimast Euroopa Liidu ettepanekut siiski aktsepteerinud. 

Iraani kõrgeima juhi Ali Khamenei välispoliitika nõunik Akbar Velayati isegi ei varjanud oma hiljutises sõnavõtus, et koostöö Venemaaga on riigi jaoks tähtsal kohal. 

"Me saame Venemaalt ja Kasahstanilt naftat Kaspia mere kaudu, et seda sisetarbimiseks kasutada. Seejärel tarnime sama koguse naftat nende lõunas asuvatele klientidele," ütles Velayati.

Selline strateegia on minevikus toimunud vahelduva eduga. Kümme aastat tagasi kurtis Iraan, et kaotab sellise kokkuleppe tõttu raha ja Venemaa tarnib nõuetele mittevastavat toornaftat. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: