Sõja 185. päev: Venemaa viis Krimmi täiendavalt tanke ja suurtükke

{{1661572980000 | amCalendar}}
Ukraina suurtükiväeüksus tulistas laupäeval Donetski oblastis rindejoone lähedal asuvalt positsioonilt iseliikuvast raketiheitjast BM-27 Uragan.
Ukraina suurtükiväeüksus tulistas laupäeval Donetski oblastis rindejoone lähedal asuvalt positsioonilt iseliikuvast raketiheitjast BM-27 Uragan. Autor/allikas: SCANPIX/Anatolii Stepanov / AFP

Vene relvajõud viisid Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarele täiendavalt sõjatehnikat nagu tankid, haubitsad ja liikursuurtükid. Ukraina on Türgi ja ÜRO vahendusel sõlmitud kokkuleppe järel eksportinud laevadega juba üle ühe miljoni tonni toiduaineid, ütles Zelenski reedel.

Oluline 27. augustil kell 22.00:

- Slovakkia ostab uued USA sõjalennukid ja soovib vanad MiG-29 anda Ukrainale, kindlat lepet veel riikide vahel pole;

- Suurbritannia annab Ukrainale veealuseid droone, et Ukraina saaks oma rannajoont miinidest puhastada;

- Ukraina lõi tagasi Vene vägede pealetungid Donetski oblastis Soledari, Zaitseve ja Majorski suundadel;

- Ukraina riiklik energiaoperaator hoiatas, et Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžija tuumajaamas on radioaktiivse lekke oht;

- Vene relvajõud viisid Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarele täiendavalt sõjatehnikat nagu tankid, haubitsad ja liikursuurtükid;

- Ukraina presidendi teatel ületas ÜRO ja Türgi vahendusel sõlmitud kokkuleppe järel taastunud toidueksport riigi sadamatest ühe miljoni tonni piiri;

- Vene vägede kontrolli all oleva Zaporižžja tuumajaama ainsad kaks töös olevat plokki on taas ühendatud Ukraina elektrivõrku, teatas president Zelenski reede õhtul;

- Briti sõjaväeluure hinnangul on Vene väed viimase viie päeva jooksul oma tegevust Ukraina Donetski oblastis aktiviseerinud, et sellega siduda rohkem Ukraina üksusi ja vähendada nende võimekust asuda vasturünnakule;

- USA välisministeerium teatas kolmanda ameeriklase hukkumistest sõjategevuses Ukrainas;

- Ukraina hinnangul kaotasid Vene väed viimase ööpäeva jooksul 250 sõdurit.

Slovakkia ostab uued USA sõjalennukid

Poola ja Tšehhi on kokku leppinud oma NATO liitlase Slovakkia õhuruumi kaitsmises, sel ajal kui Slovakkia uuendab oma õhuväge. Nõukogude Liidus toodetud hävitajate MiG-29 asemele tulevad USA reaktiivlennukid F-16.

Leping peaks jõustuma septembri alguses ja kestab poolteist aastat, leppisid riikide kaitseministrid kokku Slovakkia rahvusvahelise lennufestivali raames toimunud kohtumisel.

Slovakkia on väljendanud valmisolekut MiG-29 lennukid Ukrainale anda, kuid Slovakkia kaitseminister Jaroslav Nad ütles, et Kiieviga pole kokkuleppele jõutud.

Nad ütles: "Võimalus on laual ja kui kokkulepe on saavutatud, teavitame teid."

Britid annavad Ukrainale veealuseid droone

Suurbritannia annab Ukrainale veealuseid droone ja koolitab ukrainlasi Suurbritannias neid kasutama oma rannajoone miinidest puhastamiseks, teatas Briti kaitseministeerium.

Kuninglik merevägi ja USA partnerid õpetavad järgmiste kuude jooksul kümneid Ukraina töötajaid kasutama autonoomseid miinijahtimismasinaid. Mõned neist on juba alustamas oma koolitust.

Kuus autonoomset miinijahtimismasinat saadetakse rannikuäärsetest vetest Vene miine otsima. Kolm sõidukit saadetakse briti varudest ning kolm sõidukit ostetakse juurde.

Kergekaalulisi autonoomseid sõidukeid saab kasutada madalas rannikukeskkonnas ja need on mõeldud töötama kuni 100 meetri sügavusel, et tuvastada ja leida miine.

Poola ostab Lõuna-Korealt raskerelvi

Poola sõlmis Lõuna-Koreaga relva-ostu lepingu, mille järgi ostab 5,8 miljardi euro eest tanke ja haubitsaid. Kokkuleppe järgi ostab Poola 180 tanki ja 212 Kõu iseliikuvat haubitsat.

Lepe sisaldab ka väljaõpet, logistikat ja laskemoona. Esimesed poola kaitseväelased asuvad väljaõppele Lõuna-Koreas oktoobris. Tehnika saabumise tähtaeg on 2025. aasta lõpp. Poola ja Lõuna-Korea kavatsevad sõlmida veel sel aastal leppe 12 FA-50 lennukite ostuks.

"Jälgime, mis toimub Ukrainas ja teeme sellest järeldused. Teame, et julgeoleku jaoks on ülioluline arendada maavägesid, relvasüsteeme ja suurtükiväge. Seepärast allkirjastasime need lepped ning sel aastal jõuavad esimesed kümme K2 tanki Moragi baasi," ütles Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak.

Ööl vastu laupäeva pommitas Venemaa taas Harkivi kesklinna. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Nii Ukraina kui ka Venemaa teatasid edusammudest

Ukraina väejuhatus teatas, et Ukraina väed lõid tagasi Vene vägede pealetungid Donetski oblastis Soledari, Zaitseve ja Majorski suundadel.

Ukraina lõunaosa väejuhatus teatas, et Ukraina õhulöök hävitas Hersoni oblastis Venemaa õhutõrjesüsteemi. Antoniivski ja Dariivski sillad jäid pärast varasemaid rünnakuid raskeveokitele kasutuskõlbmatuks, vahendas Reuters väejuhatuse teadet.

Venemaa kaitseministeerium teatas oma igapäevasel briifingul, et hävitas Ukrainas Dnipropetrovski oblastis suure laskemoonalao, mis sisaldas USA-s toodetud Himarsi raketisüsteeme ja haubitsate M777 mürske, vahendas Reuters.

Samuti väidavad Venemaa õhujõud, et nad tulistasid Donetski idaosas alla MiG-29 lennuki ning hävitasid veel kuus raketi- ja suurtükiväe relvaladu Donetski, Mõkolaivi ja Hersoni oblastis.

Zaporižžija tuumajaamas on radioaktiivse lekke oht

Ukraina riiklik energiaoperaator hoiatas, et Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžija tuumajaamas on radioaktiivse lekke oht. "Moskva väed on viimase ööpäeva jooksul tuumajaama piirkonda korduvalt pommitanud," teatas Energoatomi esindaja.

Alates laupäeva keskpäevast "töötab jaam kiirgus- ja tuleohutusstandardite rikkumise ohuga", ütles operaator oma avalduses.

"Pideva mürsutule tagajärjel on kahjustatud jaama infrastruktuur, esineb vesiniku lekke ja radioaktiivsete ainete pritsimise oht ning tuleoht on suur," teatas operaator.

Venemaa kaitseministeerium väitis, et Ukraina väed tulistasid viimase ööpäeva jooksul jaama territooriumi kolm korda.

Vene tank T-80. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Venemaa viis Krimmi täiendavalt rasketehnikat

Vene relvajõud viisid Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarele täiendavalt sõjatehnikat nagu tankid, haubitsad ja liikursuurtükid.

Ešeloni Vene sõjatehnikaga nähti Kertši väina ületava silla Venemaa-poolses otsas Tamani jama juures, teatas väljaanne Ukrainska Pravda.

Rongiplatvormidel võis tuvastada tankide T-55 raamile ehitatud insenerimasinaid IMR-1, 152-millimeetriseid haubitsaid 2C19 Msta-S ja 122-millimeetriseid haubitsaid 2C1 Gvozdika.

Ešelonis olid ka tankid T-72 ja T-80, jalaväe lahingumasinad, veoautod, kütusetsisternid ning kinnised vagunid.

Ukraina toidueksport ületas miljoni tonni piiri

Ukraina liidri sõnul on 44 laevaga saadetud vilja juba 15 riiki.

Zelenski rääkis, et Ukraina on saanud juba 70 täiendavat taotlust vilja pealevõtmiseks Ukraina Musta mere sadamatest.

Zelenski kinnitusel on Ukraina eesmärgiks eksportida vähemalt kolm miljonit tonni vilja kuus.

Ukraina viljaeksport oli pärast Venemaa agressiooni algust tema Musta mere sadamatest peatunud, kuna kaubalaevad ei saanud Vene sõjalise ähvarduse ning miinide tõttu sadamatesse siseneda.

22. juulil sõlmis Kiiev Türgi ja ÜRO vahendusel kokkuleppe, mille alusel lubas Venemaa taastada vilja ning teiste toiduainete ekspordi Ukraina sadamatest.

Zelenski kinnitusel on Zaporižžja tuumajaam taas Ukraina elektrivõrgus

Vene vägede kontrolli all oleva Zaporižžja tuumajaama ainsad kaks töös olevat plokki on taas ühendatud Ukraina elektrivõrku, teatas president Zelenski reede õhtul.

Samas rõhutas Zelenski, et olukord tuumajaama ümber on jätkuvalt väga riskantne ning ta tunnustas jaama töötajaid, kes tema sõnul suutsid ära hoida kõige hullema stsenaariumi täitumise.

Vene vägede tulistamise tõttu ühendati jaama kaks ainsat töötavat reaktorit neljapäeval Ukraina elektrivõrgust lahti. Tegemist oli esimese korraga Zaporižžja tuumaelektrijaama ajaloos, kui see oli elektrivõrgust väljalülitatud. Jaamas on kokku kuus reaktorit ja see on Euroopa suurim tuumajaam.

"Igasugune eilsete sündmuste kordumine, mis tähendaks jaama lahtiühendamist elektrivõrgust, igasugune Venemaa tegevus, mis võiks esile kutsuda reaktorite lahtiühendamise, seaks meid taas kord ühe sammu kaugusele katastroofist," rääkis Zelenski reede õhtul.

Briti luure: Vene väed on Donbassis aktiviseerunud

Briti sõjaväeluure hinnangul on Vene väed viimase viie päeva jooksul oma tegevust Ukraina Donetski oblastis aktiviseerinud, et sellega siduda rohkem Ukraina üksusi ja vähendada nende võimekust asuda vasturünnakule.

"On reaalne võimalus, et Venemaa on suurendanud on jõupingutusi Donbassis, et haarata [võitlusesse] täiendavaid Ukraina üksusi spekulatsioonide taustal, et Ukraina plaanib suurt vasturünnakut," öeldakse Briti luure igapäevases ülevaates.

Donetski oblasti põhjaosas Siverski ja Bahmuti linna juures käivad ägedad lahingud, märkis Briti sõjaväeluure sotsiaalmeedias avaldatud teates.

Ukraina sõjaväelased tulistamas iseliikuvast suurtükist 2S7 Pion Donetski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA kinnitas kolmanda ameeriklase hukkumist sõjas

USA välisministeerium teatas kolmanda ameeriklase hukkumistest sõjategevuses Ukrainas.

"Me saame kinnitada USA kodaniku surma Ukrainas," ütles riigidepartemangu pressiesindaja.

Välisministeeriumi esindaja ei öelnud hukkunud ameeriklase nime, ega tema surmasaamise asjaolusid. Ta selgitas, et austusest hukkunu perekonna vastu täpsemaid detaile ei väljastata.

Uudistekanali CNN andmeil on see juba kolmas Ukrainas surnud ameeriklane alates Venemaa invasiooni algusest 24. veebruaril.

Mais sai surma Stephen Zabierslki ja aprillis hukkus merejalaväe veteran Willy Cancel.

Lisaks on Vene vägede käes vangis kaks vabatahtlikena Ukraina üksustes sõdinud ameeriklast. Üks USA endine sõjaväelane on Ukrainas kadunuks jäänud.

Ukraina: Venemaa kaotas ööpäevaga 250 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas laupäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 46 500 (võrdlus eelmise päevaga +250);

- tankid 1939 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 4254 (+3);

- lennukid 234 (+0);

- kopterid 202 (+0);

- suurtükisüsteemid 1045 (+5);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 274 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 148 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 836 (+2);

- tiibraketid 196 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3165 (+3);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 99 (+0).

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Donetski suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Mait Ots, Mari Peegel

Allikas: Reuters, CNN, Ukrainska Pravda, The Guardian, AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: