Sõja 190. päev: IAEA esindajad jäävad Zaporižžja tuumajaama laupäevani

{{1662000900000 | amCalendar}}
Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) esindajad
Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) esindajad Autor/allikas: SCANPIX/Genya SAVILOV / AFP

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) juht lubas Zaporižžja tuumajaama püsti panna püsiva esinduse. Ukraina lõunaringkond teatas oma rindeülevaates, et viimase ööpäeva jooksul hukkus vähemalt 200 Venemaa sõdurit ning hävitati Ukraina riigi lõunaosas kuus Vene laskemoonaladu.

Oluline 1. septembril kell 22.27:

- IAEA esindajad jäävad Zaporižžja tuumajaama vähemalt laupäevani;

- Oryxspioenkop blogi: Saksamaa on tegelikult saatnud Ukrainale märkimisväärses koguses relvastust;

- Lavrov hoiatas sõjalise konflikti eest Transnistrias;

- WSJ: Hersonis edenetakse raskelt ning ukrainlased kannavad kaotusi;

- BBC: Ukraina valmistub ka Ida-Ukrainas vastupealetungiks;

- Putin olevat andnud käsu Donetski oblasti piirideni jõudmiseks 15. septembriks;

- Võltsreferendumid okupeeritud territooriumitel võivad edasi lükkuda;

- HRW kinnitas ukrainlaste sunniviisilist küüditamist Venemaale;

- BBC venekeelse teenistuse hinnangul kaotasid Vene väed sõjas üle 900 eliitsõduri;

- Kiiev: Ukraina hävitas riigi lõunaosas kuus Venemaa laskemoonaladu;

- CNN: USA aitas Ukrainal planeerida vasturünnakut Hersoni oblastis;

- USA ametnikud: Vene sõjavägi on Ukrainas alamehitatud;

- Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist;

- Zelenski tänas Krimmis elavaid ukrainlasi, kes abistavad riigi sõjaväge.

IAEA esindajad jäävad Zaporižžja tuumajaama vähemalt laupäevani

Vene uudisteagentuur Ria Novosti teatas, et rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) esindajad jäävad Zaporižžja tuumajaama laupäevani (3. september). IAEA jätab jaama viis esindajat. 

IAEA delegatsioon jõudis tuumajaama neljapäeva pärastlõunal peale kolme-tunnist ootepausi.

Agentuuri juhi Rafael Grossi sõnul püsib IAEA missioon olenemata riskidest, mis monitooringumeeskonda võivad tabada.

Grossi sõnul kavatseb IAEA kohapeal püsti panna püsiva esinduse.

Ukraina luure teatas tuumajaamas asuvatele allikatele tuginedes kolmapäeva hommikul, et Vene okupatsioonivõimud asusid Vene Rosatom töötajaid evakueerima okupeeritud Melitopoli linna. Evakuatsiooni põhjustas väidetavalt IAEA delegatsiooni peatne saabumine Zaporižžja tuumajaama.

Oryxspioenkop blogi: Saksamaa on tegelikult saatnud Ukrainale märkimisväärses koguses relvastust

Vene ja Ukraina sõjakaotusi ning Ukrainasse jõudnud relvaabi dokumenteeriva sõjandusblogi Oryxspioenkop autorite hinnangul on Saksamaa relvaabi Ukrainale meedias alahinnatud ning selle põhiliseks põhjuseks on Saksa valitsuse suutmatus selgitada adekvaatselt enda välispoliitilisi samme ja valikuid.

Autorid toovad välja, et ainus riik, kes on andnud mahuliselt rohkem sõjalist abi Ukrainale on Ameerika Ühendriigid.

Lavrov hoiatas sõjalise konflikti eest Transnistrias

Venemaa välisminister Sergei Lavrov hoiatas neljapäeval Moldovat, et Vene vägede ähvardamine separatistlikus piirkonnas võib viia sõjalise konfliktini Venemaaga.

"Igaüks peab aru saama, et iga käik, mis ähvardab meie vägede julgeolekut, käsitletakse rahvusvaheliste seaduste järgi rünnakuna Venemaa vastu, nagu juhtus Lõuna-Osseetias, kui meie rahuvalvajaid rünnati (endise Gruusia presidendi Mihheil) Saakašvili poolt," lausus Lavrov.

Venemaal on Transnistrias üksused 1990ndate algusest saadik, kui venemeelsed separatistid haarasid piirkonna üle kontrolli.

Moldova valitsuse teatel soovivad nad rahumeelset dialoogi piirkonna tuleviku üle ning oma seisukoha selgitamiseks kutsutakse välja Vene suursaadik.

Venemaa väitel on nende väed Transnistrias rahu hoidmiseks, kuid Moldova soovib nende vägede lahkumist,

WSJ: Hersonis edenetakse raskelt ning ukrainlased kannavad kaotusi

Ukraina haavatud sõduritega suhelnud Wall Street Journal tõi välja, et sõdurite sõnul on lahingud Hersonis rasked. Vene vägedel olevat sõdurite sõnul palju erinevat sõjatehnikat, kuid vähe mehi tehnika kõrval.

Ukrainlaste sõnul on osad Vene sõdurid oma positsioonid koos sõjatehnikaga rindel hüljanud ja jätnud ukrainlastele mineeritud Vene sõdurite surnukehad.

Sõdurite hinnangul Ukraina sõdurid mõnedes pealetungisuundades edenevad, kuid teistes toppavad.

Ukraina ametiisikute ja sõjaanalüütikute hinnangul võivad Ukraina kaotused isegi eduka pealetungi korral olla suured, kuna rünnatakse sissekaevunud vastast.

Ukraina võimud on Hersonis toimuva vastupealetungi osas jaganud vähe detaile ning rõhutanud sõjasaladuse vajadust.

BBC: Ukraina valmistub ka Ida-Ukrainas vastupealetungiks

Ühendkuningriigi rahvusringhääling BBC sai eksklusiivse juurdepääsu Ukraina vägedele. Reportaažis tuuakse välja, et kui Severodonetski lahingutes oli Ukraina kaitsjate suhtarv Vene ründajatele ligikaudu üks seitsmele, siis praegu Siverski lähistel on see pigem üks kolmele.

Ukraina sõdurid tõid ka välja, et Vene väed ei tungi enam suurte vägedega peale, vaid ründab pigem pataljoni või selle allüksus.

Putin olevat andnud käsu Donetski oblasti piirideni jõudmiseks 15. septembriks

Ukraina kaitsejõudude peastaabi sõnul andis Putin käsu vallutada kogu Donetski oblast 15. septembriks, vahendab Ukrainska Pravda.

Samas ülevaates toodi välja, et Vene uus 3. armeekorpus on saabumas okupeeritud territooriumitele ning seeläbi luua tingmused Donetski alal pealetungi jätkamiseks.

Peastaabi esindaja Oleksii Gromovi sõnul tehti tugevate Vene poole kaotuste tõttu otsus saata laiali 31 Venemaa õhudessantvägede alaüksust ja 22 erivägede üksust, kus algsest isikkoosseisust on vaid viiendik ellu jäänud.

Võltsreferendumid okupeeritud territooriumitel võivad edasi lükkuda

Ukraina rahvusliku vastupanukeskuse luurehinnangu kohaselt ei saavutanud Vene väed suvel piisavalt suurt edu rindel, et 11. september korraldada võltsreferendumid mitme okupeeritud Ukraina oblasti Venemaaga liitmiseks, vahendab Ukrainska Pravda.

Vene võimud siiski jätkavad referendumi idee inforuumis ülal hoidmist.

Oma rolli referendumite mittetoimumises on mänginud ka okupeeritud aladele jäänud ukrainlaste vastumeelsus Vene võimude suhtes ning partisanitegevus.

Uniani sõnul kavatseti referendumeid algselt korraldada maikuus.

Inimõiguste organisatsioon HRW kinnitas ukrainlaste küüditamist Venemaale

Inimõiguste eest seisev organisatsioon Human Rights Watch (HRW) avaldas raporti, milles on dokumenteeritud Ukraina tsiviilisikute sunniviisiline küüditamine Vene Föderatsiooni ja Vene vägede poolt okupeeritud aladele.

Tsiviilisikute sunniviisiline küüditamine on sõjakuritegu, toob HRW välja. HRW kritiseerib ka Vene filtratsioonilaagreid, mille Vene vägede kätte langenud Ukraina tsiviilisikud peavad läbima. Organisatsiooni sõnul ei peaks keegi läbima sellist protsessi, et jõuda ohutusse.

Küüditatud inimestega suhelnud HRW hinnangul oleksid paljud sõjapõgenikud soovinud jõuda Ukraina vägede kontroll all olevatele aladele, mitte minna Venemaale.

BBC venekeelse teenistuse hinnangul kaotasid Vene väed sõjas üle 900 eliitsõduri

Hinnanguliselt on Vene väed kaotanud sõjas Ukrainaga 151 GRU erivägede võitlejat, hukkunutest üks neljandik on ohvitserid. Samuti on tõendatud 245 Vene rahvuskaardi liikme hukkumine, sh mitmed eriväelased, hindas BBC venekeelne teenistus.

Samuti on hukkunud 67 Vene lennuväe pilooti, kelle väljaõpe kestab 15-17 aastat ning võib maksta 12 kuni 14 miljonit dollarit.

BBC hinnangul ei olnud Vene väed rünnakuks valmistunud ning tavalisele jalaväelasele mõeldud rünnakülesandeid täitsid eriväed, merejalaväelased ja Venemaa õhudessantväed.

Kiiev: Ukraina hävitas riigi lõunaosas kuus Venemaa laskemoonaladu

Ukraina lõunaringkond teatas oma rindeülevaates, et viimase ööpäeva jooksul hukkus vähemalt 200 Venemaa sõdurit. Samuti hävitas Ukraina riigi lõunaosas kuus Venemaa laskemoonaladu.  Ukraina ametnik kinnitas samuti, et riigi väed on saavutanud edusamme Venemaa poolt okupeeritud Hersoni piirkonnas. 

"Ukraina väed on saavutanud edu Hersoni, Berõslavi ja Kahhovka rajoonides," teatas Hersoni piirkonna asejuht Juri Sobolevski. 

Sobolevski ei avaldanud Ukraina vägede liikumise kohta rohkem üksikasju.

Ukraina teatel jätkab Venemaa Enerhodari pommitamist, piirkonnas asub Zaporižžja tuumajaam

Ukraina ametnikud teatasid neljapäeval, et Venemaa pommitab jälle Enerhodari linna. 

"Tabamuse said mitmed tsiviilobjektid, rünnakus oli ohvreid," teatas sotsiaalmeedias Enerhodari linnapea Dmõtro Orlov. 

Vene võimude teatel korraldas Ukraina linna lähedale dessandi. "Ukraina sõjaväelaste pihta avati tuli," ütles kohalik Kremli-meelne ametnik.

IAEA delegatsioon on umbes 20 kilomeetri kaugusel rindejoonest, pole tuumajaama territooriumile veel jõudnud

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) delegatsioon asub Ukraina kontrollpuntkis, mis asub 20 kilomeetri kaugusel rindejoonest. IAEA teatas, et tahab neljapäeval jõuda Zaporižžja tuumajaama territooriumile. 

Ukraina energiafirma Energoatom kinnitas, et IAEA delegatsioon on Ukraina kontrollpunktis. Energiafirma teatel ootab delegatsioon, et olukord tuumajaama ümbruses muutuks turvalisemaks, vahendas The Guardian. 

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri delegatsioon teel Vene vägede kontrolli all olevasse Zaporižžja tuumajaama Autor/allikas: SCANPIX/Genya SAVILOV / AFP

CNN: USA aitas Ukrainal planeerida vasturünnakut Hersoni oblastis

Telekanali CNN allikate teatel soovitas USA hoida pealetungi geograafiliselt piiratuna. Paremate tulemuste saavutamiseks osalesid Ukraina väed analüütilistes õppustes. Algselt plaanis Ukraina laiemat pealetungi, kuid otsustas esialgu keskenduda ainult lõunarindele. 

"USA-l on Ukrainaga rutiinne dialoog mitmel tasandil. Me ei kommenteeri nende sidemete spetsiifikat. Üldiselt pakume ukrainlastele teavet, mis aitab neil paremini mõista neid ohte, millega nad silmitsi seisavad. Lõppkokkuvõttes langetavad ukrainlased oma operatsioonide osas ise lõplikke otsuseid," ütles Pentagoni pressiesindaja Pat Ryder. 

London: Ukraina jätkab Hersonis vastupealetungi

Suurbritannia kaitseministeerium teatas, et Ukraina jätkab riigi lõunaosas pealetungi. Ukraina jätkab Venemaa juhtimispunktide pommitamist, vahendas The Guardian. 

USA ametnikud: Vene sõjavägi on Ukrainas alamehitatud

"USA leiab, et Venemaal on Ukrainas sõduritest puudus ja Moskva otsib uusi viise, et isikkoosseisu täiendada," ütlesid kaks USA ametnikku. 

"Venemaa armee on Ukrainas alamehitatud. Usume, et Venemaa kaitseministeerium proovib seda puudust korvata, sundides haavatud sõdureid uuesti rindele minema," ütles üks USA ametnik.

Pentagon hindas augustis, et Ukraina sõjas on hukkunud või vigastada saanud umbes 80 000 Venemaa sõdurit, vahendas CNN. 

Ukraina julgeolekuteenistus GUR teatas kolmapäeval, et Moskva ja Peterburi oblasti sõjaväekomissariaadid said juhised kohalike elanike kutsumiseks ajateenistusse. GUR-i teatel viiakse mobiliseeritud inimesed Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaarele, vahendas The Kyiv Independent.

Vene väed jätkavad Sumõ oblasti pommitamist

Sumõ oblasti kuberner teatas neljapäeval, et Vene väed pommitasid kolme oblastis asuvat asulat. Hukkunute kohta veel informatsiooni pole. 

Venemaa jätkab Harkivi pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SERGEY BOBOK

Zelenski tänas Krimmis elavaid ukrainlasi, kes abistavad riigi sõjaväge

"Meie luure on selle informatsiooni eest tänulik ja kasutab seda maksimaalselt ära. Andke vaenlasele teada, kelle poolsaarel nad on," ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski. 

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 48 350 (võrdlus eelmise päevaga +450);

- tankid 1997 (+23);

- jalaväe lahingumasinad 4345 (+33);

- lennukid 234 (+0);

- kopterid 205 (+1);

- suurtükisüsteemid 1115 (+24);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 287 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 153 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 851 (+2);

- tiibraketid 196 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3239 (+3);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 104 (+1).

Suurimaid kaotusi kandsid vene väed Donetski suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/ISW/The Kyiv Independent/The Guardian/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: