Bolt sai Lätis maksudest kõrvalehoidmise eest 1,4 miljonit trahvi

Läti maksuamet trahvis Bolti sõiduteenuse ettevõtet tulumaksu mittemaksmise eest 1,4 miljoni euroga. Tegemist on teise korraga kui Bolt Lätis maksudest kõrvalehoidumise tõttu trahvi saab, vahendab Läti rahvusringhääling.

Bolt sisenes Läti taksoturule 2016. aastal ning LSMi sõnul algasid kohe probleemid suhtluses Läti maksuametiga. Koostöö ettevõtte ja maksuameti vahel on sestsaadik paranenud.

Läti maksuameti sõnul ilmnes peale auditit, et Bolt jättis maksmata 922 000 eurot ettevõtte tulumaksu, millele lisandus ligikaudu pool miljonit võlgnevuste ja trahvidena.

Läti televisiooni teatel on Bolti varem trahvitud sarnase rikkumise eest ligikaudu 200 000 euro väärtuses, mille osas veel menetlus käib.

Ettevõte on LSMi sõnul ka uue otsuse edasi kaevanud.

Bolti sõnul on ettevõte maksnud kõik vajalikud maksud ning vaidlus seisneb selles, et kuidas ettevõtte tulumaksu arvutada arvestades Eesti ja Läti vahel sõlmitud maksukokkulepet.

Maksuameti otsus näitab ka kuidas eri ettevõtteid erineva äripraktika pärast erinevalt koheldakse. Näiteks Vene ettevõte Yandex lahkus hiljuti Läti turult ilma et oleks maksnud sentigi ettevõtte tulumaksu ning neid Läti maksuameti trahvid ei ähvarda.

Läti advokaadi Jānis Taukačsi sõnul peab välisettevõte, kes ei taha Lätis tulumaksu maksta, vältima füüsilise esinduse rajamist. Advokaadi sõnul tähendaks esindus kasvõi üht müügiga tegelevat töötajat sihtriigis. Näiteks majutusteenust vahendavad AirBnb ja Booking.com ei oma Lätis töötajaid.

OECD ja Euroopa Liit püüavad praegu sõlmida üleilmset ettevõttete maksukokkulepet, mille järgi maksustatakse digitaalsed teenused riikides, kus tulu teenitakse. Seda isegi juhul kui teenust pakkuv ettevõte riigis töötajaid füüsiliselt kohapeal ei oma.

Bolti esindaja sõnas hiljem, et tegemist on vaidlusega, mis puudutab seda kuidas arvutada tulu ettevõte tegutsemiskohas.

Läti maksuamet ei olnud nõus Bolti poolt deklareeritud ning tasutud maksudega 2018. aastal ja arvutas need teistsuguse metodoloogia alusel ümber.

Bolt teatas, et peab enda sõnul oluliseks maksude tasumist korrektselt ja õigeaegselt kõigis jurisdiktsioonides.

Ettevõte esitas esindaja sõnul kohtule kaebuse, kuna peab Läti maksuameti poolt rakendatavat metodoloogiat ebaõiglaseks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: