Slovakkias võib tulla referendum valitsuse tagasikutsumiseks

Slovakkia president Zuzana Caputova
Slovakkia president Zuzana Caputova Autor/allikas: SCANPIX/JAVIER SORIANO / AFP

Slovakkia president Zuzana Caputova teatas rahvahääletuse korraldamisest erakorraliste valimiste korraldamise küsimuses, teatas Slovakkia leht Pravda.

Osade Slovakkia põhiseadusekspertide sõnul ei ole rahvahääletusega valitsuse tagasikutsumine põhiseaduspärane.

President Caputova plaanib ettepaneku põhiseaduspärasuse kinnitamiseks pöörduda riigi põhiseaduskohtu poole.

Caputova kinnitas, et austab täiel määral põhiseaduskohtu hinnangut.

President kinnitas, et kui põhiseaduskohus referendumi korraldamise ettepaneku heaks kiidab, siis korraldatakse Slovakkia valitsuse tagasikutsumise küsimuses rahvahääletus.

Valitsuse tagasikutsumine ei tähenda automaatselt veel erakorralisi valimisi. Valitsuse taandumisel on presidendil õigus kinnitada uus valitsus sama parlamendikoosseisuga.

Caputova eitas riigi opositsiooni väiteid nagu venitaks ta presidendina referendumi korraldamisega. Rahvahääletuse korraldamiseks koguti riigis üle 300 000 allkirja, millega taheti riigis erakorralisi valimisi.

Petitsioonil oli kaks küsimust. Esimene küsimus seisneb Slovakkia valitsuse tagasikutsumise toetamises. Teise küsimuse kohaselt tuleks vähendada praeguse parlamendikoosseisu ametiaega, mis tähendaks ka erakorralisi valimisi.

Slovakkia politoloogi Jozef Lenci sõnul kasutab petisiooni algatanud erakond Smer võimalust olla pildis ning tegelikult erakond ei taha erakorralisi valimisi.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: