Times: EL-i luurejuht loobus Hiina surve tõttu Taiwani reisist

Taiwani pealinn Taipei
Taiwani pealinn Taipei Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SAM YEH

Ajaleht The Times kirjutab, et Euroopa Liidu luureandmete analüüsikeskuse (INTCEN) juht Jose Casimiro Morgado loobus Taiwani reisist, kuna Peking sai sellest teada ja avaldas Brüsselile survet, et Morgado ei külastaks iseseisvat saareriiki.

Morgado pidi Taiwani sõitma järgmisel kuul, kaks kuud pärast seda, kui USA kongressi juht Nancy Pelosi käis Taiwanis, vahendas The Times

Kaks asjaga kursis Euroopa diplomaati ütlesid, et Morgado reisi üksikasjadest sai eelnevalt teada Peking, vahendas Politico. 

Üks EL-i ametnik ütles Politicole, et Morgado kavatses Taiwani ametnikega suhelda ainult telefoni teel. EL loobus ka sellisest kontaktist, kuna Peking reageeris vihaselt Pelosi reisile. 

Morgadost sai INTCEN-i juht 2019. aastal ja allub Euroopa Liidu välispoliitika kõrgele esindajale Josep Borrellile. Morgado oli varem Portugali välisluureameti juht. 

Taiwanil paikneb Hiina kodusõja kaotanud Hiina vabariik, kes ametlikult peab ennast samuti ainsaks legaalseks Hiina valitsuseks, kuid sisuliselt käitub eraldiseisva riigina.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: