Iraan kavatseb liituda Shanghai koostööorganisatsiooniga

Iraani president Ebrahim Raisi kohtus Samarkandis Vene presidendi Vladimir Putiniga
Iraani president Ebrahim Raisi kohtus Samarkandis Vene presidendi Vladimir Putiniga Autor/allikas: SCANPIX/Sputnik/Alexandr Demyanchuk/Pool via REUTERS

Iraani välisminister Hossein Amirabdollahian teatas, et riik on allkirjastanud memorandumi liitumaks Shanghai koostööorganisatsiooniga. Organisatsiooni liikmed on nii Venemaa, Hiina, India, Pakistan kui ka mitmed Kesk-Aasia riigid.

Shanghai koostööorganisatsioon loodi 2001. aastal Venemaa ja Hiina juhtimisel. India ja Pakistan liitusid organisatsiooniga neli aastat tagasi.

Shanghai koostööorganisatsiooni tippkohtumisel Samarkandi linnas Usbekistanis osales ka Iraani president Ebrahim Raisi, vahendab Reuters

Raisi kohtus Usbekistanis ka kahepoolselt Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Iraani juhtkond loodab organisatsiooni liikmelisusest leevendust riigile kehtestatud sanktsioonide vastu.

Iraan võib nüüd osaleda organisatsiooni kohtumistel, kuid ei pruugi veel mõnda aega täisliikmeks saada, ütles organisatsiooni tegevsekretär Grigori Logvinov.

Iraani majandusele on mõjunud rängalt USA eelmise presidendi Donald Trumpi otsus taanduda Iraani tuumaleppest, millega kehtestati Iraanile taas karmid sanktsioonid.

Viimastel kuudel on USA ja Iraan püüdnud eurooplaste vahendusel Iraani tuumalepet taaselustada, kuid siiani pole kõnelused edukad olnud.

USA sanktsioonid ja kerkiv Iisraeli ja Araabia riikide Iraani-vastane koalitsioon on motiveerinud Iraani juhtkonda suurendama sidemeid Venemaaga.

Iraani presidendi Raisi sõnul kavatseb Iraan tugevdada sidemeid Venemaaga nii majanduse, lennunduse kui ka poliitika vallas.

Venemaa president Vladimir Putin teatas, et järgmine nädal külastab Iraani Vene äridelegatsioon, kuhu kuulub 80 Vene suurettevõtte esindajad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: