FT: Viie Tähe Liikumine kaotab Itaalia lõunaosas populaarsust

Giorgia Meloni
Giorgia Meloni Autor/allikas: SCANPIX/Massimo Lovati/AGF/SIPA

Ajaleht Financial Times kirjutab, et Viie Tähe Liikumine (M5S) kaotab Itaalia lõunaosas populaarsust ja piirkonnas kogub üha suuremat toetust uus parempoolne erakond Itaalia vennad (Fratelli d'Italia).

Lõuna-Itaalia on riigi vaeseim piirkond, kus valitseb umbusaldus peavoolu poliitika ja riigi institutsioonide vastu. Varem oli see Viie Tähe Liikumise tugipunkt. Piirkond annab umbes kolmandiku Itaalia parlamendikohtadest. 2018. aastal sai Viie Tähe Liikumine 33 protsenti häältest ja võitis Itaalias valimised. 

Nüüd Viie Tähe Liikumise toetus Lõuna-Itaalias väheneb, erakond Itaalia vennad suurendab piirkonnas populaarsust, vahendas Financial Times.

Edoardo Eremita toetas varem Viie Tähe Liikumist, nagu ka paljud teised noored inimesed Lõuna-Itaaliast. Nüüd on ta selles parteis pettunud ja eelistab erakonda Itaalia vennad, mida juhib Giorgia Meloni. Kriitikud süüdistavad aga Meloni juhitud erakonda paremäärmusluses. 

"Mulle meeldib, kuidas ta räägib. Ta on teistest juhtidest usaldusväärsem, isegi Euroopa tasandil. Ma pole rassist, valitsusse minnes teeb ta kompromisse ega pole nii äärmuslik," ütles Eremita. 

Viie Tähe Liikumise algatusel käivitati 2019. aastal sotsiaalhoolekande skeem, mis tagas töötutele igakuise sissetuleku. Paljud tööandjad kritiseerivad skeemi ja väidavad, et on seetõttu raskustes tööjõu leidmisega. 

Meloni lubas selle programmi tühistada. M5S juht Giuseppe Conte lubas seda skeemi siiski kaitsta. Ta hoiatas, et selle tühistamisel võib riigis puhkeda kodusõda. 

Tööandjad pole oma rahulolematusega üksi. Eremita leiab, et paljud noored, kes saavad sotsiaalhoolekande skeemi tõttu toetust, teevad tööd hoopis mustalt.

Paljud itaallased on pettunud kõikides erakondades. 78-aastane pensionär Gabriele Quagliero ütles, et paljud temasugused vanemad inimesed ei osale seekord valimistel. 

"Ma ei usalda enam kedagi. Hääletasin viimane kord M5S poolt, lootes, et midagi muutub. Aga seda ei juhtunud," ütles Quagliero. 

Itaalias toimuvad parlamendivalimised 25. septembril.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: