Augusti kaubavahetuse defitsiit kasvas üle kahe korra

Muuga sadam.
Muuga sadam. Autor/allikas: ERR

Eesti kaubavahetuse puudujääk oli augustis 288 miljonit eurot ja see suurenes 2021. aasta augustiga võrreldes üle kahe korra ehk 170 miljoni euro võrra, teatas statistikaamet.

 Statistikaameti andmetel suurenes Eesti kaupade eksport augustis võrreldes 2021. aasta sama kuuga 20 ning import 28 protsenti. Seejuures kaupade sissevedu Venemaalt vähenes 55 ja Valgevenest koguni 96 protsenti võrreldes aastatagusega.

Eesti eksportis kaupu jooksevhindades ligi 1,9 miljardi ja importis ligi 2,2 miljardi euro eest.  

Statistikaameti juhtivanalüütik Evelin Puura tõi välja, et käesoleva aasta augusti eksport ja import kasvas enim Euroopa Liidu liikmesriikidega peetud kaubavahetuses.

Euroopa Liidu väliste riikidega kasvas eksport, kuid import kahanes. Enim vähenes import Venemaalt ja Valgevenest. "Valgevenest ei toodud augustis võrreldes eelmise aastaga enam olulistest kaupadest mineraalseid tooteid õlid, bituumen), puitu ja puittooteid (saelauad, vineer) ning metalli ja metalltooteid ( traat, varbmaterjalid, metalltorud). Venemaalt on oluliselt vähenenud mineraalsete toodete sissevedu (õlid, kütused) ning enam ei ole imporditud puitu ja puittooteid," ütles Puura.

Eesti suurim ekspordipartner oli Läti, järgnesid Soome ja Rootsi. Lätti eksporditi enim elektrienergiat ja sõiduautosid, Soome maagaasi, mootori osasid ja metallkonstruktsioone, Rootsi kokkupandud puitehitisi ja kommunikatsiooniseadmeid.

Väljavedu kasvas kõige rohkem Lätti, Indiasse ja Soome. "Lätti suurenes enim elektrienergia, vanametalli ja sõiduautode, Indiasse töödeldud kütteõli ning Soome maagaasi ja rapsi eksport," lisas Puura.

Kaupadest imporditi enim mineraalseid kütuseid ja elektrienergiat, elektriseadmeid, transpordivahendeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning mehaanilisi masinaid. Kõige rohkem ehk 252 miljoni euro võrra kasvas mineraalsete kütuste ja elektrienergia, 73 miljoni euro võrra transpordivahendite ning 54 miljoni euro võrra elektriseadmete sissevedu. Samas enim vähenes 41 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete sissevedu.

Kaupu imporditi kõige rohkem Soomest, Leedust ja Lätist ning neist riikidest kasvas ka sissevedu kõige rohkem. Soomest imporditi rohkem elektrienergiat, kommunikatsiooniseadmeid ja maagaasi, Leedust mootorikütust ning Lätist maagaasi ja mootorikütust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: