Biden lubas Saudi Araabiale naftatootmise vähendamise eest tagajärgi

USA president Joe Biden
USA president Joe Biden Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Susan Walsh

USA president Joe Biden lubas intervjuus CNN-le Saudi Araabiale tagajärgi nafta hinna tõstmiseks tootmise vähendamise eest, täpsustamata meetmete sisu. USA palus varem Saudi Araabial ja teistel Pärsia lahe naftariikidel naftatootmise kärbet kuu võrra edasi lükata.

Biden ütles intervjuus CNN-le, et on aeg ümber mõelda Ameerika Ühendriikide suhted Saudi Araabiaga peale seda kui kuningriik otsustas koos OPEC naftakartelliga naftatootmist vähendada.

Naftatootmise vähendamise otsus OPEC+ naftakartelli poolt tuli enne USA novembrikuus toimuvaid vahevalimisi.

USA presidendi sõnul saab USA vastus teatavaks kui Kongress taas koguneb.

"Sellele saavad olema tagajärjed, mida nad koos Venemaaga tegid," lubas Biden.

Saudi Araabia juhitud OPEC+ naftakartelli otsus eelmine nädal vähendada nafta tootmist tekitas pahameelt Valges Majas ning presidendi administratsiooni ametiisikute sõnul olevat Biden isiklikult otsuses pettunud, vahendas CNN.

Joe Biden külastas kolm kuud tagasi Saudi Araabiat ning kohtus kroonprints Mohammed bin Salmaniga, kellega Bideni sõnul arutati USA pühendumist Lähis-Idale.

Naftatoodete hinnad on USA-s peale suve taas kasvanud, mille on tinginud nii nõudluse kasv kui ka hooldustööd osades USA naftarafineerimise tehastes. OPEC+ otsus tõenäoliselt aitab hinnatõusule kaasa.

Bideni jaoks on Saudi Araabia otsus eriti valuline, kuna tema pingutused parandada suhteid Saudi Araabiaga suvel oli üsna vastuoluline samm, kuna siseriiklikult on suhteid Saudi Araabiaga kritiseeritud kuningriigi inimõiguste mitteaustamine ning ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrva pärast.

WSJ: USA palus Saudi Araabial nafta tootmise kärbet kuu võrra edasi lükata

The Wall Street Journal teatas teisipäeval, et Ryadh eiras USA ametiisikute hoiatusi, kelle sõnul võidakse naftatootmise vähendamist näha liigselt Vene-sõbraliku sammuna.

Paar päeva enne naftakartelli OPEC ja organisatsiooniga seotud riikide otsust vähendada olulisel määral hinna tõstmiseks nafta tootmist helistasid USA ametiisikud oma Saudi Araabia kolleegidele.

Helistati ka teistele Pärsia lahe olulistele naftatootjatele.

USA palus neil naftatootmise kärbet kuu võrra edasi lükata. Saudi Araabia ja teised riigid eirasid seda Ameerika Ühendriikide soovi.

USA ametiisikute sõnul kahjustab OPEC+ otsus üleilmselt majanduskasvu. Alates viimasest OPEC+ otsusest kärpida nafta tootmist on Valge Maja lubanud vähendada OPEC naftakartelli kontrolli naftaturu üle.

Nii USA demokraadid kui vabariiklased kutsusid üles peatama relvade müümist Saudi Araabiale. The Wall Street Journali sõnul otsib USA ka teisi viise kuidas Saudi Araabiat karistada.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN, WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: