Lätis venib uue võimuliidu moodustamine

Läti peaminister Krišjanis Karinš.
Läti peaminister Krišjanis Karinš. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Lätis jätkuvad koalitsiooniläbirääkimised ja erakonnad loodavad, et kõneluste tempo kiireneb. Peaministri Krišjanis Karinši juhitud Uus Ühtsus kohtub sel nädalal kolme partei esindajatega. Läbirääkimised keskenduvad sellele, kas uues valitsuses on kolm või hoopis neli erakonda.

Läti viimased parlamendivalimised võitis Karinši juhitud Uus Ühtsus. Tema partei esindajad kohtuvad kolmapäeval rohelise erakonna ja regioonide partei ning Liepaja erakonna ühisnimekirja, Isamaale ja Vabadusele/LNNK ning progressiivide esindajatega, vahendas LSM

Karinši sõnul peab järgmise valitsuse moodustajatel olema selge arusaam erinevatest väljakutsetest. Tuleb suurendada toetust haridusele, tugevdada riigi julgeolekut ja võidelda korruptsiooni vastu. 

Isamaale ja Vabadusele/LNNK juhatuse liikme Janis Dombrava sõnul on Karinši määratletud eelisarendatavad valdkonnad selged ja neid ei peaks pikemalt arutama. Tema sõnul pole takistusi, et moodustada võimuliit, kuhu kuuluvad kolm parteid. Sinna kuuluksid  Uus Ühtsus, Läti rohelise erakonna ja regioonide partei ning Liepaja erakonna ühisnimekiri ning Isamaale ja Vabadusele/LNNK. Kokku oleks sellel koalitsioonil aga ainult 54 kohta.

Läti rohelise erakonna ja regioonide partei ning Liepaja erakonna ühisnimekiri ning Isamaale ja Vabadusele/LNNK nimekiri ei toeta koostööd progressiividega, kes said viimastel valimistel 10 mandaati.

Läti president Egils Levits käskis esmaspäeval Karinšil jätkata läbirääkimisi võimalike koalitsioonipartneritega. President tahab, et järgmine valitsus püsiks koos neli aastat. Levitsi hinnangul võiksid uue valitsuse moodustada nii kolm erakonda kui ka neli erakonda.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: