Läti peaminister Karinš: nelja partei koalitsioon on veel võimalik

{{1666165500000 | amCalendar}}
Foto: LSM/Kārlis Miksons / Latvijas Televīzija

Kuigi kaks võimalikku koalitsioonierakonda ei soovi kaasata Läti Progressiive uude valitsusse, usub Karinš siiski, et on võimalik moodustada nelja partei koalitsioon.

Läti uue valitsuse moodustamise kõnelusi kommenteeris Läti televisioonis nendes osalev Krišjanis Karinš (erakonnast Uus Ühtsus), kelle sõnul on kõneluste käigus ära kaetud juba majanduse, hariduse, õigusriigi ning julgeoleku teemad.

Karinši sõnul ei ole juba läbitud teemade puhul erakondade vahel vastuolusid, vahendas Läti rahvusringhääling LSM.

"Haridus ja teadus. Majandus, selle arendamise seaduslikkus. Ja julgeolek. Näeme, et sarnaselt Ühinenud Nimekirja ja Rahvuslaste Ühendusega pole meil, Uuel Ühtsusel nendes põhiküsimustes ka Progressiivsetega erimeelsusi," rääkis Karinš.

Peaministri sõnul ei näe ta põhjust miks ei saaks moodustada nelja erakonna valitsust. Karinši sõnul on võti ühistes teemades kokku leppimine.

Kolmapäeval kohtuski Uus Ühtsus parlamendi uustulnukate – progressiivsetega –, kelle eesotsas on Rail Balticu ja ka Air Balticu üks endistest juhtidest Kaspars Briškens. Just nende kaasamisest või kõrvale jätmisest sõltub, kas võimaliku koalitsiooni osapooli saab olema kolm või neli - Uus Ühtsus, Rahvuslaste Ühendus, Ühinenud Nimekiri ja Progressiivsed. Praegu tundub siiski, et rahvuslased progressiivseid valitsusse ei taha.

"Progressiivsed seisavad kindlalt selle eest, et muuta riigi aktsiaseltside juhtimispõhimõtteid. Need aktsiaseltsid tuleb arvata valdkondlike ministeeriumide haldusalast välja ja viia peaministri alluvusse ühtse juhtimise alla," ütles Briškens.

Praegu on võimalikel koalitsioonipartneritel erinev arusaam sellest kas on vajalik ratifitseerida Istanbuli konventsioon ning kas Läti vajab koosoluseadust.

Karinši erakond ning Läti Progressiivsed toetavad antud teemasid ning saavad nendest küsimustest ühtemoodi aru. Samas ülejäänud kaks kõnelustel osalenud erakonda ei pea neid küsimusi oluliseks.

Praegu ei ole Läti Seimis Istanbuli konventsiooni toetamiseks ning koosoleseaduse vastuvõtmiseks piisavalt hääli, kuid Karinši sõnul võib olukord tulevikus muutuda.

Ametlikud koalitsiooniläbirääkimised pole Lätis alanud, sest uus parlament pole kokku tulnud. Karinš lubas kõik olulised teemad võimalike koalitsioonipartneritega käesoleva nädala jooksul süvitsi läbi käia. Nädala lõpuks peaks selguma, kas koostöö tegemiseks on erakondade vahel piisav alus.

"Võiksime väga ruttu kokku panna valitsuse, kus kõik istuvad ümber laua ja küsivad üksteiselt, mida me siis nüüd teeme. Nagu rääkima hakatakse, algavad ka tülid. Ei, see pole viis, kuidas töötada. Praegu paneme paika tegevusplaani ja see kulgeb ladusalt – parlamendi uus koosseis pole veel kokkugi tulnud," rääkis Karinš.

Vikerkaarevalitsuseta aga Läti poliitikas läbi ei saa, sest valimistel kandideerinud parteiühendused koosnevad omakorda paljudest osapooltest.

Toimetaja: Allan Aksiim, Merili Nael, Ragnar Kond

Allikas: LSM, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: