Politico: Prantsuse-Saksa suhted on pingestunud

Saksa kantsler Olaf Scholz ning Prantsusmaa president Emmanuel Macron
Saksa kantsler Olaf Scholz ning Prantsusmaa president Emmanuel Macron Autor/allikas: SCANPIX/Ludovic MARIN / AFP

Pariisi ja Berliini suhteid on halvendanud Saksamaa toetus Midcat gaasijuhtmele, millele Prantsusmaa on vastu. Samas on pingeid tekitanud ühiste kaitsevaldkonna projektide venimine.

Prantsuse president Emmanuel Macron kaalub allikate sõnul Prantsuse ja Saksa valitsuste ühisistungi edasilükkamist.

Ühiskoosolek pidi toimuma järgmisel nädalal. Edasilükkamise põhjuseks on toodud koostöö tegemise raskused energia- ja kaitsepoliitika vallas, vahendas üks Prantsuse valitsusametnik Politicole.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ning Saksa kantsler Olaf Scholz ning mõlema riigi valitsused pidi kohtuma Pariisist lõuna pool asuvas Fontainebleaus.

Sellises formaadis on kahe riigi valitsused kohtunud regulaarselt, kuid Scholzi jaoks oleks see esimene oma kolme erakonna koalitsiooniga sellisel üritusel osaleda.

Kahe riigi liidrid peaksid kohtumisel kirjutama alla ühisdeklaratsioonile, mis kutsub üles kahepoolse koostöö soodustamisele.

Praeguseks on aga jäänud alla nädala plaanitud kohtumiseni ning osapooled vaidlevad siiani teksti põhiliste sõlmpunktide üle.

Tippkohtumise edasilükkamine näitaks pingete kasvu kahe riigi partnerluses, hindab Politico.

Pariis ja Berliin on leidnud end mitmes küsimuses eri pooltel. Muuhulgas ei meeldi prantslastele Saksamaa ettepanek ehitada Ibeeria poolsaarelt põhja poole Midcat gaasitoru.

Samuti on takerdunud koostöö kaitsetööstuse küsimustes. Ühe prantsuse valitsusametniku sõnul ei ole piisavalt edasi liigutud ei ühise hävituslennuki ega tanki projektiga.

Sama allika kinnitusel võib kohtumine siiski toimuda ning Scholz ja Macron lepivad ainult üldistes printsiipides kokku, mitte ei allkirjasta detailset ühisdeklaratsiooni.

Kaks Saksa valitsuse allikat kinnitasid Politicole raskusi kaitse- ja energiavaldkonna teemades kokkuleppele jõudmises.

Samas ei teadnud Saksa ametnikud midagi plaanidest ühisistung edasi lükata.

Saksa ja Prantsuse valitsuste ühiskohtumised on toimunud alates 2003. aastast vähemalt kord aastas.

Ühisistung tühistati esimest korda koroonaviiruse pandeemia tõttu 2020. aastal ning samal põhjusel peeti 2021. aasta kohtumine videokõne kaudu .

Politico hinnangul võib Prantsusmaa võimaliku kohtumise ärajätmisega ähvardades püüda survestada Saksamaad, et ühisdeklaratsiooni tekst kiiremini valmis saaks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: