Sõja 245. päev: Venemaa üritab värvata Afganistani sõjaväelasi

{{1666752900000 | amCalendar}}
Vene raketirünnaku tagajärjed Dnipro linnale Kesk-Ukrainas
Vene raketirünnaku tagajärjed Dnipro linnale Kesk-Ukrainas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mykola Synelnykov

Välispoliitika ajakirja Foreign Policy väitis oma allikate tuginedes, et Venemaa üritab värvata sõjas Ukraina vastu endiseid lääneriikide väljaõpetatud Afganistani eriüksuslasi. Saksamaa president lubas Kiievit külastades Ukrainale veel kaks MARS mitmikraketiheitesüsteemi ja neli haubitsat. CNBC väitel sai Ukraina USA-lt kaks NASAMS-i õhutõrjesüsteemi.

Oluline kolmapäeval 26. oktoobril kell 23.50:

- USA välisministri sõnul on Washingtoni hoiatused Ukrainas tuumarelva kasutamise tagajärgede kohta edastatud otse Venemaa liidrile Vladimir Putinile;

- Ukraina kaitseminister: ilmastiku ja maastiku tõttu edeneb rinne Hersoni oblastis aeglasemalt;

- Arestovitš: Vene väed valmistuvad võitluseks Hersonis;

- Foreign Policy: Venemaa üritab värvata Afganistani sõjaväelasi;

- Saksamaa annab Ukrainale juurde raskerelvastust;

- Reznikov: Kiiev saab lõpuks lääneriikidelt tanke ja hävituslennukeid;

- Ukraina hävitas riigi lõunaosas Venemaa laskemoonalao;

- CNBC: Ukraina sai USA-lt kaks NASAMS-i maa-õhk õhutõrjeraketisüsteemi;

- Ukraina: Venemaa jätkab pealetungi Bahmuti suunal;

- ISW: Venemaa jõuametkonnad (siloviki) on jätkuvalt rahulolematud riigi sõjalise tegevusega Ukrainas;

- Briti luure: Vene sõjavastane grupp on teinud vähemalt kuus rünnakut Vene raudteedele alates juunist;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 480 sõdurit.

Blinken: USA on hoiatanud Putinit tuumarelva kasutamise tagajärgede eest

USA välisminister Antony Blinken ütles, et igasuguse tuumarelva kasutamise tagajärgedest on teatatud otse Venemaa liidrile Vladimir Putinile.

"Me oleme oleme ka otse ja väga selgelt rääkinud venelastele, president Putinile tagajärgedest," ütles Blinken CNN-i andmeil. Ta ei täpsustanud aga, kes või kuidas Putiniga on sel teemal suhelnud.

USA presidendi Joe Bideni administratsiooni ametnikud on varem öelnud, et Moskvat on hoiatatud tuumarelva kasutamise eest kõrgeimatel tasanditel, kuid Blinkeni märkus on esimene kord, kui tuleb välja, et sõnum on edastatud otse Putinile.

Blinken rõhutas, et USA jälgib Kremli tuumarelvaga ähvardamist väga hoolikalt, kuid ei ole näinud seni põhjust muuta enda tuumahoiakut.

Moskva väited, et Ukraina kaalub sõjas nn räpase pommi kasutamist, on Blinkeni sõnul väljamõeldis ja vastutustundetud. Blinken ütles, et see väide paneb aga muretsema, kuna minevikus on Venemaa süüdistanud teisi asjades, mida ise on teinud või plaanib teha.

Ukraina kaitseminister: ilmastiku ja maastiku tõttu edeneb rinne Hersoni oblastis aeglasemalt

Oleksii Reznikov, Ukraina kaitseminister, kinnitas hiljutisel pressikonverentsil, et maastiku iseärasuste ning vihmase ilma tõttu on Hersoni vastupealetung raskem kui sügise alguses tehtud vastupealetung Harkivi oblastis.

Reznikov tõi välja, et Hersoni oblastis on palju niisutuskanaleid ja muid veeteid ning Vene väed saavad neid kasutada kaevikutena.

Samuti mõjutab sõjapidamist vihmane ilm ning Reznikovi sõnul saab sellise ilmaga edasi tungida ainult roomikutega masinad ning ratasmasinad ei ole vihmasel ajal väga head edasitungimiseks.

Reznikovi hinnangul ei ole Venemaa valmis tuumarelva kasutama.

Arestovitš: Vene väed valmistuvad võitluseks Hersonis

Ukraina presidendi administratsiooni nõunik Oleksii Arestovitši hinnangul ei ole Vene poole väidetest hoolimata näha märke Vene vägede taandumisest Dnepri läänekaldalt.

Vene võimude teatel on asutud Hersoni oblasti Dnepri läänekaldal asuvaid tsiviilisikuid evakueerima.

Ka Ukraina sõjaväeluure juht Budanov hindas hiljuti Ukrainska Pravdale antud intervjuus, et Vene väed valmistuvad Hersoni linna ja selle ümbruse pärast võitlema.

Austraalia annab Ukrainale uusi Bushmaster miinivastaseid sõidukeid

Austraalia on otsustanud saata oma sõjalised instruktorid Ühendkuningriiki appi Ukraina sõdureid välja õpetama. Briti saartele saadetakse kuni 70 Austraalia instruktorit, vahendas ABC.

Samuti antakse Ukrainale täiendavad 30 Bushmaster miinivastast sõidukit. Austraalia peaminister Anthony Albanese kinnitas Ukraina jätkuvat toetamist.

Sõjandusteemalise blogi Oryx andmetel on Austraalia andnud Ukrainale üle 300 miljoni dollari väärtuses relvaabi.  

Foreign Policy: Venemaa üritab värvata Afganistani sõjaväelasi

Välispoliitika ajakiri Foreign Policy väitis enda allikatele tuginedes, et Vene relvajõud on püüdnud värvata endise Afganistani armee sõjaväelasi.

Enne USA vägede lahkumist Afganistanist olid Ameerika Ühendriigid investeerinud peaaegu 90 miljardit dollarit Afganistani julgeolekujõudude arendamiseks. Raha kulutati ka Afganistani eriüksuslaste väljaõppeks, keda õpetasid välja USA ja Briti eriüksuslased.

Afganistani jäi peale USA vägede lahkumist hinnanguliselt 20 000 kuni 30 000 Afganistani eriüksuslast.

Talibani väed saavutasid Afganistani üle kontrolli eelmisel aastal.

Ühe endise Afganistani eriüksuslase sõnul annaks Afganistani üksuste lisamine Vene vägede koosseisu Vene vägedele olulise eelise. Teise allika hinnangul on värbamissoovi taga Wagneri palgasõdurite grupeering.

Ukraina: vabastatud aladelt leiti 1000 inimese surnukehad

Ukraina võimud on hiljuti vabastatud aladelt leidnud üle 1000 surnukeha. Hukkunute hulgast on leitud nii tsiviilisikuid, sh lapsi, kui ka Ukraina sõjaväelasi.

Izjumist leiti massihauast 447 inimese säilmed. Ukraina Reintegratsiooniministeerium ei täpsustanud millistest asulatest leiti teised hukkunud.

20. oktoobril teatas Ukraina politsei, et vabastatud Lõmanist leiti massihauast 35 Ukraina sõduri säilmed, meenutas The Kyiv Independent.

Saksamaa annab Ukrainale juurde raskerelvastust

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier külastas Kiievit ja teatas, et Berliin tarnib Ukrainale veel kaks MARS mitmikraketiheitesüsteemi ja neli haubitsat. 

"Sakslasi ja ukrainlasi seovad ühised Euroopa väärtused. Need on vabadus ja demokraatia," ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski. 

Reznikov: Kiiev saab lõpuks lääneriikidelt tanke ja hävituslennukeid

Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov ütles intervjuus Politicole, et ta on optimistlik Ukraina lootuste osas saada lääneriikidelt moodsaid tanke ning hävituslennukeid.

Võimalike hävituslennukite kohta mainis Reznikov USA päritolu F-16 ja F-15 lennukeid ning Rootsi päritolu Gripenit.

Reznikovi optimism tulenes asjaolust, et kõik varem Ukrainale keelatud relvasüsteemid, nagu õhutõrjesüsteemid, droonid ning mitmikraketiheitjad neile siiski lõpuks anti.

Moodsate lahingtankide saamises pidas Reznikov oluliseks Ameerika Ühendriikide otsust, kelle juhtroll ning eeskuju ka teiste lääneriikide otsuseid mõjutab.

Reznikov rõhutas intervjuus, et lääneriikide relvaabi pole mõeldud mitte ainult Vene vägede väljasurumiseks Ukrainast, vaid lahingute käigus saab hinnata ka lääneriikide sõjatehnika efektiivsust tegelikus lahingolukorras.

Näiteks Venemaa kasutatud droonid võivad tulevikus ohustada ka ülejäänud Euroopat ning Ukrainas välja mõeldud lahendused võivad olla kasulikud ka teistele Euroopa riikidele.

Ukraina: Venemaa jätkab pealetungi Bahmuti suunal

Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko teatas kolmapäeval, et Vene väed jätkavad pealetungi Bahmuti suunal. Samuti proovivad Vene väed edeneda Avdijivka linna suunas. Bahmutis sai Vene vägede rünnaku tõttu surma üks tsiviilisik, vahendas The Guardian. 

"Venelased vastutavad kõikide kuritegude eest meie maal," kirjutas sotsiaalmeedias Kõrõlenko.

Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Vyacheslav Madiyevskyy

Ukraina hävitas riigi lõunaosas Venemaa laskemoonalao

Ukraina lõunaringkonna staap teatas oma öises rindeteates, et teisipäeva jooksul hukkus nende vastutuspiirkonnas 26 venelast, hävitati kuus soomusmasinat ja laskemoonaladu. Ukraina väed tulistasid Hersoni oblastis alla kaks hulkurdrooni. 

CNBC: Ukraina sai USA-lt kaks NASAMS-i maa-õhk õhutõrjeraketisüsteemi

"Me tarnisime valitsusele paar nädalat tagasi kaks NASAMS-i süsteemi. Neid paigaldatakse täna Ukrainasse," ütles telekanalile CNBC USA relvafirma Raytheon juht Greg Hayes. 

NASAMS-i õhutõrjesüsteemi kasutavad 12 riiki ning üks selline süsteem on määratud ka USA pealinna Washingtoni kaitseks.

USA ametnike teatel kaalub riik Ukrainale saata ka HAWK õhutõrjesüsteemid. NATO peasekretär Jens Stoltenberg teatas varem, et Hispaania saadab Ukrainale neli HAWK õhutõrjesüsteemi.

HAWK süsteemidega saab tulistada alla Vene droone ja tiibrakette.

ISW: Venemaa jõuametkonnad (siloviki) on jätkuvalt rahulolematud riigi sõjalise tegevusega Ukrainas

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas, et Venemaa president Vladimir Putin peab pikas perspektiivis rahustama jõuametkondade juhte. Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov kurtis hiljuti, et Venemaa vastus Ukraina rünnakutele on olnud nõrk ja nõudis Ukraina linnade hävitamist. 

ISW teatel proovivad Vene ametnikud ühendada relvajõududes teenivaid kristlasi ja moslemeid. Venemaa armees süvenevad lahkhelid moslemite ja kristlaste vahel. 

Kremli tippametnik Aleksei Pavlov väitis, et Ukraina ühiskonda juhivad fanaatikud, kes püüavad hävitada Vene õigeusu kirikut, islamit ja judaismi. ISW hinnangul proovis Pavlov nii rahustada relvajõududes teenivaid usuvähemuste rühmitusi. 

Briti luure: Vene sõjavastane grupp on teinud vähemalt kuus rünnakut Vene raudteedele alates juunist

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaates tuuakse välja, et Vene sõjavastane rühmitus Peatage Vagunid võttis vastutuse 24. oktoobril Belgorodis toimunud raudteeplahvatuse eest. Sama grupp on varem viiel korral võtnud vastutuse Venemaal toimunud plahvatuste eest raudteedel.

Sarnaseid rünnakuid raudteetaristule on tehtud ka Valgevenes.

Kuna Vene relvajõud sõltuvad tugevalt raudteelogistikast ning Vene raudteevõrk on üle 33 000 kilomeetri pikk, siis ei suuda Vene võimud raudteed täies ulatuses kogu aeg valvata.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 480 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 68 900 (võrdlus eelmise päevaga +480);

- tankid 2628 (+17);

- jalaväe lahingumasinad 5351 (+30);

- lennukid 271 (+0);

- kopterid 248 (+0);

- suurtükisüsteemid 1686 (+12);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 379 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 192 (+2);

- operatiivtaktikalised droonid 1379 (+7);

- tiibraketid 350 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4076 (+22);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 149 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/CNN/ISW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: