Macron tahab, et eurooplased ostaks Euroopa elektriautosid

Prantsusmaa president Emmanuel Macron Pariisi autonäitusel oktoobris
Prantsusmaa president Emmanuel Macron Pariisi autonäitusel oktoobris Autor/allikas: SCANPIX/GONZALO FUENTES / POOL / AFP

Prantsusmaa president Emmanuel Macron pakkus Prantsuse televisioonis välja Euroopa Liidu õigusakti, mis soodustaks Euroopas kohapeal toodetud elektriautode müüki. Sarnane seadusandlus kehtib ka Ameerika Ühendriikides.

Kolmapäeval tegi Prantsusmaa president Emmanuel Macron Prantsuse televisioonis ettepaneku võtta Euroopa Liidus vastu õigusakt, mis soodustaks majandusliidu sees kohapeal toodetud elektriautode müüki.

Macron kritiseeris telekanalis France 2, Euroopa Liitu, kes on tema hinnangul liiga avatud elektriautodele suunatud riigiabi suhtes, vahendas Politico.

Prantsuse presidendi sõnul vajab Euroopa Liit samasugust seadusandlust nagu Ameerika Ühendriigid, kes oma autotööstust kaitsevad. Macron tõi ka välja, et riigisisest turgu kaitseb ka Hiina.

Prantsusmaa on olnud väga kriitiline USA inflatsiooni vähendamise seaduse (Inflation Reduction Act) suhtes, mille raames loodi muuhulgas maksusoodustused juhuks, kui USA tarbija ostab USA-s tehtud elektriauto.

Selle meetme kohta on esitanud kaebuse Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) nii Euroopa Liit, Lõuna-Korea, Jaapan, Hiina ja Venemaa.

Nende riikide sõnul rikub see meede rahvusvahelisi kaubandusreegleid ning diskrimineerib ebaõiglaselt välismaiseid autotootjaid.

Prantsuse rahandusministri Bruno Le Maire'i sõnul ohustab USA võrdseid konkurentsitingimusi ning suurendab uue kaubandussõja tekkimise riski.   

Macroni sõnul on ta võimalikku Euroopa Liidu vastust USA kaubandusbarjääridele arutanud ka Saksa kantsleri Olaf Scholziga.

Ühe Prantsuse presidendi nõuniku sõnul otsustasid kaks riigijuhti survestada Euroopa Komisjoni, et viimane valmistaks ette vastuse USA inflatsiooni vähendamise eelnõu meetmetele.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: