WSJ: paljud inimesed arengumaades toetavad Venemaad Ukraina vastu

Venemaa lippu lehvitati ka Etioopias 2022. aasta märtsis, kui riigis tähistati Adwa lahingu aastapäeva
Venemaa lippu lehvitati ka Etioopias 2022. aasta märtsis, kui riigis tähistati Adwa lahingu aastapäeva Autor/allikas: SCANPIX/Amanuel Sileshi / AFP

Mitmed arengumaades elavad inimesed näevad Venemaad pigem positiivselt ning seda ka praeguses Vene-Ukraina sõjas. Paljude arengumaade elanike jaoks on lääneriigid negatiivse kuvandiga ning see mõjutab ka suhtumist Ukrainasse.

Venemaa poliitiline juhtkond on avalikult teatanud, et Ukraina riik ei ole legitiimne ning ukrainlased ei ole venelastest eraldi rahvas.

Ukrainlaste ja nende toetajate sõnul peaksid sarnast brutaalset kohtlemist kogenud riigid olema Venemaa agressiooni vastu, väidab Jaroslav Trofimov lehes The Wall Street Journal.

Samas oli Trofimovi sõnul ÜRO hääletustel selgelt näha, et enamus erapooletuks jäänud riike on endised koloniaalmaad.

Viimasel ÜRO Peaassamblee hääletusel, milles Venemaa agressioon mõisteti hukka, toetasid Venemaad ainult Valgevene, Põhja-Korea, Süüria ja Nicaragua. Samas erapooletuks jäi 35 riiki, kellest 19 paiknevad Aafrikas.

Erapooletuks jäid ka sellised olulised riigid nagu Lõuna-Aafrika Vabariik, Etioopia ning Alžeeria. Samuti ei võtnud positsiooni India ega Pakistan, mis on mõlemad endised Briti asumaad ja tavaliselt on mitmetes küsimustes omavahel eri meelt.

Trofimovi väitel talutakse Venemaa käitumist, kuna paljudel arengumaadel on lääneriikide vastu ajalooline vastumeelsus. See mõjutab lääneriikide toetuse tõttu negatiivselt ka Ukrainat.

Sama kinnitas Zhan Beleniuk, kes valiti 2019. aastal esimese mustanahalise inimesena Ukraina parlamenti.

Beleniuk külastas Ukraina vaate tutvustamiseks hiljuti ka Rwandat kui ka Lõuna-Aafrika Vabariiki.

Pakistani riigikaitse komisjoni Mushahid Hussaini sõnul on paljudel inimestel Ukraina vastu empaatiline reaktsioon, kuna neile tungis võõrvõim kallale ja okupeeris osa nende territooriumist.

Samas suuremas geopoliitilises kontekstis näevad paljud inimesed seda lääneriikide ja Venemaa vastasseisuna, kuhu on segatud ka NATO, rõhutas Hussain.

Kuigi NATO riikide relvajõude ei ole Ukraina pinnal on Venemaa suutnud siiski Trofimovi hinnangul luua narratiivi, kus nemad on Taavet, kelle vastu sõdib lääneriikide Koljat.

Seda narratiivi levitab Vene propaganda arengumaades väga edukalt.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Wall Street Journal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: