Etioopia kodusõda lõppes rahulepinguga, kuid pinged püsivad

Rahulepingu sõlmimine toimus Aafrika Liidu vahendusel Lõuna-Aafrika Vabariigis
Rahulepingu sõlmimine toimus Aafrika Liidu vahendusel Lõuna-Aafrika Vabariigis Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Alet Pretorius

Etioopia keskvalitsus sõlmis kolmapäeval Tigray provintsi esindajatega kokkuleppe, mille kohaselt osapooled lõpetavad teineteise suhtes vaenutegevuse. Analüütikute hinnangul on rahu jõustamine keeruline ning poliitilised pinged jäävad alles.

Reuters toob välja, et kaks aastat kestnud kodusõda Etioopia föderaalvalitsuse ning Tigray vägede vahel lõppes rahuleppega, mis soosib eelkõige föderaalvalitsust.

Samas survestas Etioopiat tugevalt konflikti lõpetama USA.

Etioopiale on sõda läinud kalliks maksma ning Aafrika sarve, kus Etioopia ka osaliselt paikneb, on tabanud viimase 40 aasta karmim põud. Raskete olude tõttu vajab Etioopia välist rahalist abi.

Tigray väed nõustusid rahuleppega oma relvadest loobuma. Varem on Tigray mässulised sellest keeldunud.

Tigray rahvavabastusarmee (TPLF) poliitiline tiib nõustus ka enam mitte väitma, et nemad ongi piirkonna valitud valitsus.

Mässuliseks muutunud piirkonna valitsuse legitiimsus, mida Etioopia föderaalvalitsus ei tunnistanud, oli üks kahe poole vahel kerkinud tüli keskne küsimus.  

Etioopia föderaalvalitsuse väed nõustusid omalt poolt pealetungi peatama. Valitsusväed olid hiljuti arvestataval määral edenenud ning nende käes oli sõjaline initsiatiiv.

Analüütikute hinnangul on rahulepingu väljakutseks erinevate lubatud tegevuse järjestus. Üks oluline küsimus on Tigray vägede desarmeerimine.

Üks komplikatsioon on ka naaberriigi Eritrea sõdurid, kes toetasid võitluses Etioopia keskvalitsust. Eritrea valitsus ei osalenud rahukõnelustel ning pole teada, kas riik viib oma väed Etioopiast välja.

Samas on Etioopia föderaalvalitsus lubanud, et riiki kaitstakse välise sekkumise eest, mis tundub olevat Tigray poole rahustamiseks.

Pooled lubasid luua ühise komisjoni "tõe, leppimise ja paranemise" tarbeks, täpsustamata küll, mis selle komisjoni töö sisu on.

Inimõigusorganisatsioonide sõnul on kumbki pool sõjategevuse käigus toime pannud mitmeid inimõiguste rikkumisi, sh kohtuotsuseta tapmisi, tsiviilisikute vägistamisi ning rüüstamisi.

Konflikti taustaks on võimuvahetus Etioopias 2018. aastal, mille käigus sai peaministriks Abiy Ahmed.

Ahmedi võimule saamine lõpetas Tigray rahvavabastusarmee (TPLF) kolm aastakümmet kestnud valitsusperioodi Etioopias.

TPLF süüdistas Ahmedi võimu tsentraliseerimises piirkondade arvelt ning Tigray inimeste represseerimises.

Samuti on tüliõunana lahendamata Etioopia sees Tigray provintsi ning rahvarohke Amhara provintsi piirid.

Etioopias elab ligikaudu 120 miljonit inimest, kellest ligikaudu seitse miljonit elab Tigray provintsis.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: