Briti luure: Vene väed rajavad ümber Mariupoli tankitõkkeliini

{{1667879640000 | amCalendar}}
Kahjustada saanud Ukraina soomuk vabastatud Kupjanskis, millele on kohalikud elanikud hukkunud sõdurite mälestuseks lilli toonud
Kahjustada saanud Ukraina soomuk vabastatud Kupjanskis, millele on kohalikud elanikud hukkunud sõdurite mälestuseks lilli toonud Autor/allikas: SCANPIX/EPA/SERGEY KOZLOV

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatel on Vene väed asunud rajama tankitõkkeliini ümber okupeeritud Mariupoli linna. Sarnaseid kaitseliine on asutud rajama ka teistes Ukraina oblastites. Sky News väidab oma allikale tuginedes, et Venemaa andis Iraanile droonide eest 20. augustil 140 miljonit eurot sularaha ja lääneriikide sõjatehnikat. Sky Newsi allika väitel saab Iraan tulevikus lääneriikide vastavat relvastust kopeerida ja ise kasutada.

Oluline 8. novembril kell 22.40:

- USA välisministeeriumi teatel püsib Washingtoni vankumatu toetus Ukrainale sõltumata sellest, millised on USA vahevalimiste tulemused;

- Sky News: Venemaa andis Iraanile droonide eest 140 miljonit eurot ja lääneriikide sõjatehnikat;

- Itaalia on valmis saatma Ukrainale õhutõrjesüsteeme;

- Haidai: Ukraina väed on Luhanski oblastis edenenud;

- Zelenski: Vene väed kannavad Donetski oblastis suuri kaotusi;

 - USA: Venemaa jätkab sõja eskaleerimist;

- Zelenski kiitis uusi õhutõrjesüsteeme;

- Kiiev: Ukraina väed tulistasid riigi lõunaosas alla Venemaa Su-25 hävituslennuki;

- ISW: Prigožin suurendab Venemaal mõjuvõimu;

- Briti luure kinnitas, et Venemaa rajab kaitserajatisi ümber Mariupoli linna.

USA lubab Ukrainale vankumatut toetust sõltumata valimistulemustest

USA presidendi Joe Bideni administratsioon on veendunud, et USA toetus Ukrainale püsib vankumatu sõltumata teisipäevaste USA vahevalimiste tulemustest, ütles USA välisministeeriumi Euroopa ja Euraasia asjade abiminister Karen Donfried ajakirjanikele.

"Meil on kõlanud kongressis teistsuguste vaadetega hääli, kuid kongress esindab väga paljusid arvamusi ja minu hinnangul me oleme näinud, et suur enamik kongressi liikmetest – vabariiklased ja demokraadid – on väljendanud selgesõnaliselt meie püsivat toetust Ukrainale," rääkis Donfried.

Donfriedi sõnul usub ta, et Euroopa Liit on pühendunud Ukraina majanduslikule toetamisele.

Sky News: Venemaa andis Iraanile droonide eest 140 miljonit eurot ja lääneriikide sõjatehnikat

Ühendkuningriigi telekanal Sky News teatas ühele julgeolekuvaldkonna allikale tuginedes, et Vene relvajõudude lennukid tarnisid 20. augustil Teheranile salaja 140 miljoni euro väärtuses sularaha ning kolm briti NLAW tankitõrje relva mudelit ning ühe Stingeri õhutõrjeraketi.

Iraanile saadetud relvad olid osa Ühendkuningriigi ja USA relvasaadetisest Ukrainale, mis langes Vene vägede kätte.

Sky Newsiga suhelnud allika kinnitusel saab Iraan rakette uurides teha millalgi lääneriikide tehnoloogiast kodumaiseid koopiaid ning kasutada neid tulevastes relvakonfliktides.

Iraan saatis Venemaale vastu 160 drooni, sh 100 Shahed-135 hulkurdrooni. Allika kinnitusel on viimaste päevade jooksul Venemaa ja Iraani vahel kokku lepitud täiendav droonide tarne Vene vägedele.

Itaalia on valmis saatma Ukrainale õhutõrjesüsteeme

Itaalia valitsuskoalitsioon teatas teisipäeval, et riik on valmis saatma Ukrainale õhutõrjesüsteeme.

Reutersiga suhelnud Itaalia valitsuse liige kinnitas, et Rooma on valmis Kiievile andma mitmeid õhutõrjesüsteeme, sh Prantsuse-Itaalia koostöös välja arendatud SAMP/T ja Itaalia Aspide ning lisaks Stinger raketisüsteeme.

Praegu pole veel selge millal konkreetsed õhutõrjesüsteemid võiksid Ukrainasse jõuda.

Itaalia pole kunagi avalikustanud, mida nad on Ukrainale saatnud, kuid nii Ukraina kui ka Itaalia meedia on spekuleerinud, et riik on saatnud Ukrainale Pzh2000 iseliikursuurtükke ning soomustatud masinaid.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron lubas eelmine nädal samuti anda Ukrainale täiendavaid õhutõrjesüsteeme.

Ukraina väitel on nende väed Luhanski oblastis edenenud

Luhanski oblasti juht Serhi Haidai teatas Ukraina televisioonis, et riigi relvajõud on edenemas, seda hoolimata piirkonda toodud suurest hulgast mobiliseeritud sõduritest.

Haidai rõhutas, et Vene väed on Luhanskis rajanud ulatuslikke kaitserajatisi ning mineerinud ära väga suure ala.

Haidai tõi välja, et Vene väed on asunud tegema arusaamatuid vastupealetunge. Kuberner hindas, et Vene vägede kaotused on ka edaspidi Svatove ning Kreminna kaitsel väga suured.

Haidai sõnul püsivad hiljuti vabastatud aladel võimude palvetest hoolimata tsiviilisikud. Haidai sõnul ollakse mõnikord nõus lahkuma alles siis kui nähakse tabamust oma naabri majale.

Arestovitš: Vene mobilisatsioon pikendab sõda 2-3 kuud

Ukraina presidendi administratsiooni nõunik Oleksi Arestovitš väitis oma regulaarses rindeülevaates, et Venemaa mobilisatsioon pikendab Vene-Ukraina sõda 2-3 kuud, kuid ei taga Venemaale võitu sõjas.

Arestovitš tõi välja, et Ukraina vägede edenemine toimub veriselt. Eriti Vene õhudessantväed (VDV) võitlevad tugevalt vastu.

Arestovitši väitel on Vene väed väsinud ning veebruaris-märtsis võib tulla murdepunkt.

Iraani rakettide osas väidab Arestovitš, et Venemaa on neid tellinud ligikaudu 1000, kuid massilise raketirünnaku tegemiseks on Vene vägedele liiga vähe süsteeme nende välja tulistamiseks.

Ukraina väitel on Vene väed asunud Hersoni tsiviilisikuid rohkem kontrollima

Vene väed on asunud tsiviilisikuid Hersoni oblastis hoolikamalt kontrollima, teatasid Ukraina relvajõud. Kontrollide eesmärgiks on piirata oblastis ukrainlaste partisanitegevust.

Hersoni linnas olevat tsiviilriides Vene sõdurid asunud elama elumajadesse valmistudes tänavalahinguteks, vahendas CNN.

USA suursaadik ÜRO-s: USA toetab Ukrainat võiduni

Ameerika Ühendriikide suursaadik ÜRO-s Linda Thomas-Greenfield kinnitas, et USA toetus Ukrainale on vankumatu ning jätkub kuniks riik võidab sõja Venemaa vastu, kinnitas diplomaat CNN-le.

Thomas-Greenfield kinnitas, et saavad toimuda ainult sellised läbirääkimised, mida juhib Ukraina. "Ukraina osas ei saa pidada läbirääkimisi ilma Ukrainata," kinnitas diplomaat.

Ukraina rahvusliku julgeoleku nõukogu sekretär Oleksi Danilov teatas teisipäeval Twitteris, et läbirääkimiste eelduseks on Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamine.

Samuti soovib Ukraina julgeolekutagatisi, mille hulka kuuluksid moodne õhukaitse, lennukid, tankid ja pikamaa raketid.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak rõhutas, et Venemaa arusaam läbirääkimistest tähendab teada-tuntud ultimaatumeid, mis on Ukraina jaoks vastuvõetamatud.

Venemaa teatel ei ole neil läbirääkimisteks eeltingimusi, vahendas Ria Novosti.

Samas ei mainita mida teha Ukraina pinnal asuvate Vene vägedega või mismoodi reageerida teistele küsimustele, mida Ukraina on seadnud läbirääkimiste eeltingimusteks.

Zelenski: Vene väed kannavad Donetski oblastis suuri kaotusi

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles, et Venemaa väed kannavad Donetski oblastis suuri kaotusi. Zelenski sõnul on Ukraina relvajõudude ees olev maapind täis Venemaa sõdurite laipu. 

"Neid sureb iga päev sadade kaupa. Ukraina kaitsepositsioonide ees on maapind sõna otseses mõttes täis okupantide surnukehasid," ütles Zelenski. 

USA: Venemaa jätkab sõja eskaleerimist

"Kui Venemaa tahaks pidada läbirääkimisi, siis lõpetab ta Ukraina tsiviilisikute ründamise ja tapmise. Kuid loomulikult teeb Kreml vastupidist. Ta jätkab selle sõja eskaleerimist, mitte ei anna signaali, et on valmis alustama läbirääkimisi," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price.

"Kui Venemaa tahab läbirääkimisi pidada, miks ta siis loobus ajutiselt Musta mere teravilja lepingust?" märkis Price. 

Zelenski kiitis uusi õhutõrjesüsteeme

"Saime uued süsteemid, mis tugevdavad oluliselt meie õhutõrjet. Ukraina taevas pole muidugi sada protsenti kaitstud, kuid me liigume tasapisi selle eesmärgi poole," ütles Volodõmõr Zelenski. 

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov teatas esmaspäeval, et Ukrainasse on jõudnud õhutõrjesüsteemid NASAMS ja Aspide.

Kiiev: Ukraina väed tulistasid riigi lõunaosas alla Venemaa Su-25 hävituslennuki

Ukraina õhuvägi teatas, et riigi väed tulistasid Hersoni oblastis alla veel ühe Venemaa Su-25 hävituslennuki. 

ISW: Prigožin suurendab Venemaal mõjuvõimu

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas, et ärimees ning palgasõdurite grupeeringu Wagner asutaja Jevgeni Prigožin jätkab Venemaal ja okupeeritud Ukraina aladel mõjuvõimu suurendamist. 

Prigožin kinnitas pühapäeval, et Wagner avab Kurski ja Belgorodi oblastites juhtimiskeskused, mis ei kuulu Venemaa relvajõudude koosseisu. ISW hindas juba varem, et Prigožin tahab tugevdada oma võimubaasi. Hiljuti kohtus ta ka Kurski oblasti ärimeestega. Samuti laimab ta järjepidevalt Peterburi kuberneri. Hiljuti avas Prigožin Peterburis Wagneri keskuse, mis võib viidata sellele, et Prigožin tahab linna ärimaastikul kanda kinnitada. 

Ukraina sõdurid Autor/allikas: SCANPIX/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

ISW: sõjalised kaotused tekitavad Venemaal üha suuremat pahameelt

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas, et Venemaa sõjalised kaotused tekitavad riigis üha suuremat pahameelt. Varem kritiseerisid sõjalisi ebaõnnestumisi marurahvuslased, kuid nüüd on üha vihasemad ka sõdurite pereliikmed. 

"Sõdurite naised ja emad pöörduvad üha rohkem kohalike ametnike ja blogijate poole. See süvendab Venemaal sotsiaalseid probleeme veelgi," hindas ISW. 

Briti luure kinnitas, et Venemaa rajab kaitserajatisi Mariupoli ümber

Ühendkuningriigi kaitseministeerium kinnitas teisipäeva hommikul, et Vene väed on asunud okupeeritud Mariupoli linna ümber rajama kaitsevööndit.

Kaitsevööndi rajamisel kasutakse püramiidseid betoonist tanktitõkkeid.

Tõenäoliselt on tankitõkkeid rajatud Mariupoli ja Nikolske küla vahele ning Põhja-Mariupolist Starõi Krõmi külani.

Britid toovad välja, et Mariupoli linn on oluline Vene maismasilla logistika tagamiseks. Sarnaseid tankitõketest kaitseliine on rajatud ka Zaporižžja ja Hersoni oblastites.

Vene palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin kinnitas 19. oktoobril, et Luhanski oblastis rajatakse kaitseliini.

Selline tegevus viitab Briti luure hinnangul Venemaa pingutustele olla valmis süvitsi kaitseks, et peatada tulevasi Ukraina vastupealetunge.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga ligi 710 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 77 170  (võrdlus eelmise päevaga +710);

- tankid 2786 (+15);

- jalaväe lahingumasinad 5654 (+24);

- lennukid 278 (+1);

- kopterid 260 (+0);

- suurtükisüsteemid 1791 (+9);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 391 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 203 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1476 (+4);

- tiibraketid 399 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4216 (+17);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 159 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/ISW/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: