USA tarbijahinnaindeks tõusis oktoobris 7,7 protsenti

USA rahatähed.
USA rahatähed. Autor/allikas: kjgarbutt/Creative Commons

USA tarbijahinnad tõusid oktoobris aastases võrdluses 7,7 protsenti.

Tarbijahinnaindeks, mis ei hõlma toiduaineid ja energiat, tõusis 6,3 protsenti võrreldes aastataguse ajaga. Eelmisel kuul oli see näitaja 6,6 protsenti, mis oli viimase 40 aasta kõrgeim näitaja, vahendas The Wall Street Journal

Igakuiselt tõusis tarbijahinnaindeks eelmisel kuul 0,4 protsenti. 

Inflatsioon kiirenes eelmisel aastal, kuna USA majandus hakkas taastuma pandeemiast tingitud piirangutest. Venemaa sõjaline tegevus Ukrainas kiirendas inflatsiooni veelgi. USA föderaalreserv karmistas seetõttu rahapoliitikat. 

Novembris tõstis föderaalreserv intressimäärasid neljandat korda järjest 0,75 protsendipunkti võrra. See otsus viis föderaalfondide intressimäära 3,75 ja 4,0 protsendi vahele.

Hinnatõus on USA-s nüüd levinud kaupadelt teenustele

"Varem tõusid kaupade hinnad, kuid viimasel ajal tõusid teenuste hinnad, see peegeldab olukorda tööturul," ütles finantsfirma Deutsche Bank ökonomist Brett Ryan. 

USA-s on tööpuudus madalal tasemel. Palgatõus suurendab ka leibkondade sissetulekut. 

"Riigis on suurem nõudlus kaupade ja teenuste järele, nende pakkumine on praegu aga mitme põhjuse tõttu häiritud," ütles finantsfirma T. Rowe Price ökonomist Blerina Uruci. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: