Bloomberg: G20 kaalukeeleks võib osutuda Erdogan

Türgi president Recep Tayyip Erdogan saabumas Indoneesiasse
Türgi president Recep Tayyip Erdogan saabumas Indoneesiasse Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Firdia Lisnawati

Türgi president Recep Tayyip Erdogan võib osutuda maailma suurimaid majandusi koondava organisatsiooni G20 kaalukeeleks. Erdogan on Vene-Ukraina sõja ajal hoidnud kontakte mõlema sõjas oleva riigiga.

Sel nädalal toimub Indoneesias teisipäeval ja kolmapäeval Balil G20 riikide tippkohtumine.

Kuna Türgil oli Musta mere viljakokkuleppe sõlmimisel ja jätkumisel võtmeroll, on Erdogan kohtumisel olulisel positsioonil, hindab Bloomberg.

Varem on Türgi juhti Erdogani tugevalt kritiseeritud rahvusvahelistel kohtumistel nii oma sise- kui ka välispoliitiliste valikute eest. Türgis on Erdogani võimuloleku perioodil vähenenud vabadused ja kasvanud Erdogani autoritaarne võimutäius.

Samuti on Türgi sekkunud sõjaliselt Süüria ja Liibüa kodusõdadesse.  

Erdogan suutis mõne analüütiku hinnangu kiuste saavutada suvel Venemaa ja Ukrainaga Musta mere viljaekspordi kokkulepe. Kokkulepe leevendas üleilmset toidukaupade hinnatõusu, kuna tõi maailmaturule tagasi Ukraina vilja.

Hiljuti veenis Erdogan Putinit naasma kokkuleppe juurde, kui Venemaa teatas selle peatamisest pärast Kertši väina silla plahvatust.

Septembris vahendas Türgi 270 sõjavangi vahetust Venemaa ja Ukraina vahel.

Türgi president Erdogan on üks mitmest riigipeast, kellega Joe Biden Balil G20 kohtumise raames ka eraviisiliselt kohtub, kinnitas laupäeval USA rahvusliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

USA välisministeeriumi esindaja Ned Price kinnitas hiljuti, et USA on väga tänulik oma Türgi liitlastele viljaleppe saavutamise eest.

Erdogan soovib Balil, et Türgi oleks tunnustatud olulise regionaalse kesktaseme võimuna, kinnitasid Bloombergile kolm allikat.

Türgil on siiani sõdurid ja sõjalised nõunikud nii Süürias kui ka Liibüas ning Türgi on toetanud ka sõjas olevat Ukrainat, omades jätkuvalt majanduslikke sidemeid Venemaaga.

G20 eesistujariik Indoneesia on ühe allika kinnitusel võtnud eesmärgiks Musta mere kokkulepet laiendada, lisades kokkuleppesse väetise ekspordi. Ka selles arutelus mängib olulist rolli Türgi.

Istanbuli Kadir Hasi ülikooli välispoliitika lektori Soli Ozeli hinnangul on sõda näidanud, et Putin vajab Erdogani sama palju, kui Erdogan vajab Putinit.

Erdogani mõju on samas piiratud, toob Bloomberg välja. Katsed algatada Ukraina ja Venemaa vahel rahukõnelusi on siiani luhtunud.

Kuna Erdogan on taganud Venemaale Türgi kaudu majandusliku väljundi, siis eelistab Venemaa Ozeli hinnangul Erdogani tagasivalimist presidendiks.

Türgis toimuvad presidendivalimised 2023. aasta suve algul.

Kui Erdogan sai 2018. aastal 53 protsenti häältest, siis ei pruugi järgmistel valimistel Türgi president selguda esimeses voorus, kuna Erdogani toetusreiting on langenud alla 40 protsendi.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: