Piusa jõe sillal välja vahetatud GRU luuraja põgenes tagasi Eestisse

Eesti kagupiir.
Eesti kagupiir. Autor/allikas: Tauno Tõhk/Riigikantselei

Piusa jõe sillal 2018. aastal Venemaaga välja vahetatud GRU luuraja põgenes tagasi Eestisse, kirjutab Eesti Päevaleht. Maailma luureajaloos üliharuldase ülehüppe teinud Artjom Zintšenko palub Eestist poliitilist varjupaika.

"Minu jaoks on see kuritegu. 24. veebruaril lõhuti kõik, mis minu ja mu riigi vahel oli," ütles 35-aastane Zintšenko Tallinnas kaitsepolitseiameti hoones toimunud vestluses Eesti Päevalehe ajakirjanikuga.

Kapo vahistas Zintšenko peaaegu kuue aasta eest jaanuaris kahtlustatuna Eesti riigi vastases luuretegevuses. Kohus saatis mehe viieks aastaks trellide taha, ent napilt aasta hiljem andis president Kersti Kaljulaid talle armu ja Eesti vahetas ta Piusa jõe sillal välja Raivo Susi vastu, kelle venelased olid omakorda saatnud spionaažis süüdistatavana 12 aastaks range režiimiga kolooniasse.

Zintšenko ütles, et kapo ei värvanud teda aastate eest enne Piusa silla aktsiooni enda kasuks topeltagendiks.

"Võib-olla õnnestus mul Venemaalt lahkuda eri teenistuste omavahelise konkureerimise pärast. Ma ei tea," ütles Zintšenko.

Zintšenko ei soovinuid rääkida, kuidas Vene eriteenistused tema küsimust pärast Piusa sillal väljavahetamist analüüsisid või mis temaga tehti. Ta ütles, et ta jäeti kiiresti pärast seda üksi, aga see ei olnud ainult vabadus, vaid "suur hulk probleeme, mida pidi uue elu alustamiseks lahendama".

"Kui ma 2018. aastal Venemaale naasin, oli siin kõik märkimisväärselt muutunud. Mida aasta edasi, seda halvemaks kõik läks," ütles Zintšenko ajalehele. "Nägin, et siin valitseb kõigi totalitaarsuse aspektidega režiim." Pärast 24. veebruarit, kui Venemaa alustas Ukraina vastu sõda, mõistis Zintšenko enda sõnul, et tal ei ole praeguse Venemaaga enam mitte midagi ühist.  

Allikas: Eesti Päevaleht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: