FTX-I pankrotihaldur: krüptobörsil polnud mingit järelevalvet

Sam Bankman-Fried
Sam Bankman-Fried Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SAUL LOEB

Krüptobörs FTX esitas hiljuti pankrotiavalduse ja ettevõtte ümberstruktureerimist hakkas juhtima John J. Ray. Pankrotihalduri sõnul polnud ettevõttes pea mingit järelevalvet, mis lubas firmal varjata klientide raha väärkasutamist.

Ray ütles föderaalsele panktorikohtule esitatud avalduses, et ta pole oma 40-aastase karjääri jooksul kunagi midagi nii hullu näinud, vahendas The Wall Street Journal

Avaldus maalib pildi kaosest, mis iseloomustab FTX-i rahandust, raamatupidamist ja selle üldist juhtimist. Krüptobörsi juhiks oli selle asutaja Sam Bankman-Fried. FTX-i tegevust uurivad nüüd ka USA võimud ning firma teatas sel nädalal, et teeb võimudega koostööd. 

Ray teatas avalduses, et Bankman-Friedi antud finantsteavet ei saa usaldada. Praegune ettevõtte juhtkond proovib nüüd kindlaks teha, palju pankrotistunud krüptobörsil üldse raha praegu on. 

"Ma pole kunagi oma karjääri jooksul näinud nii suurt kontrolli puudumist ja usaldusväärse finantsteabe täielikku puudumist, nagu siin juhtus. See olukord on enneolematu," ütles Ray. 

Avalduse kohaselt kasutati ettevõtte varasid ilma igasuguse sisemise kontrollita, selle käigus ostis firma oma Bahama töötajatele kinnisvara. 

FTX-i advokaadid väitsid, et Bankman-Fried ja Bahama valitsus kandsid varasid üle kontodele, mis ei kuulu ettevõtte juhtkonna kontrolli alla. 

Hiljuti teatas Singapuris asuv investeerimisfirma, et kaotas FTX-i finantsseisu tõttu 275 miljoni dollari suuruse investeeringu. "Sellest investeeringust selgub, et meie usk Sam Bankman-Friedi juhtimisse ja otsustusvõimesse, mis kujunes temaga peetud suhtlustest, oli vale," teatas Temasek. 

FTX teatas oma pankrotiavalduses, et firmal on üle miljoni võlausaldaja.

Ray sõnul pole FTX-l täpset nimekirja kontodest, kus firma raha asub. "FTX kasutas järelevalve puudumist, et varjata oma klientide raha väärkasutamist," ütles Ray. 

Ray sõnul on ta toonud FTX-i uued sõltumatud juhid, kes tema sõnul aitavad tagada, et ettevõtet juhitakse esmakordselt korralikult. 

FTX-i uus juhtkond teatas, et kavatseb nõuda tagasi varasid, "millest märkimisväärne osa võib olla kadunud või varastatud". Juhtkond plaanib uurida ettevõtte asutajate vastu esitatud nõudeid. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: