Läti tähistab 104. sünnipäeva

{{1668789540000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Läti tähistab reedel 104. sünnipäeva.

Pealinnas Riias said inimesed sel puhul vaadata sõjaväeparaadi, kus Läti sõjaväelaste kõrval marssisid liitlased NATO-st, aga ka Ukraina sõjaväelased.

President Egils Levits rõhutas aastapäeva kõnes, et riigi armee ja rahva ühtsus on otsustava tähtsusega, kuna just nii suudetakse oma riiki kõige paremini kaitsta.

"Läti riiklikud relvajõud on valmis kaitsma meie kodanikke ja meie riigi territooriumi, meie kõigi kodu. Me jätkame Läti kaitse- ja vastupidavusvõime tugevdamist," kõneles president.

Riias avati iseseisvuspäeval suure vabadussamba juures ka väike vabadussammas – Laima kella kõrval asub nüüd Vabadussamba täpne pronksist koopia, mille on teinud skulptorid Ivars Mikelsons ja Karlis Alainis.

"Vabadussambast sai tehtud palju fotosid, droonide abil filmitud. Kogunes väga palju materjali, mis lõi eelduse luua 3D mudel, mitte valmistada see plastiliinist," selgitas Mikelsons.

Eelkõige on sammas mõeldud nägemispuudega inimestele, sest sammas on kombatav. Meisterliku täpsusega on sinna üle kantud kõik suure samba figuurid.

"Seni saime puudutada suurt vabadussammast, tunnetasime vaid väikest osa sellest, mingit kiviseina reljeefi. Nüüd, kus on loodud samba väike, kombatav koopia, saame tunnetada täielikult kõiki figuure," rääkis Liva Paleja.

Lastelegi pakub väike vabadusammas palju avastamisrõõmu. Selle juures asuv QR-kood käivitab heli, mis tutvustab Riia vabadussamba lugu.

Kombatava koopia idee autor on fondi Löö kaasa! juht Sarma Freiberga, kes on Lätis üks tuntumaid heategevusprojektide algatajaid.

Väike sammas on valminud täielikult annetuste toel ja kuigi paljud lätlased on oma toetuse suunanud ukrainlaste abistamiseks, saadi kokku ka need vajalikud 37 000 eurot.

"Mul on see idee olnud peas juba pikka aega, sest mujal Euroopas on sellised mälestusmärgid. Mõtlesin, miks Riias ei ole? Selgus, et skupltor Ivars Mikelsons oli mõelnud samamoodi juba palju aastaid. Nii saidki meie ideed kokku," ütles Freiberga.

"Tuleb välja, et Riias on tekkinud uus tava teha 18. novembril linnale mõni kingitus, mis on tähtis kogu ühiskonna jaoks," sõnas Riia linnapea Martinš Stakis.

Kahe vabadussamba juures käis reedel palju rahvast, kes viis lilli ja vaatas paraadilt naasvaid sõjaväelasi. Fondi koor laulis pidupäevalaule.

"Usun, et Ukraina sõja ajal mõtleme palju rohkem, mida tähendab vabadus. See on väga habras," ütles Freiberga.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: