Michel plaanib kriitikast hoolimata sõita teisipäeval Hiinasse

Charles Michel
Charles Michel Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/COOPER INVEEN

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel plaanib teisipäeval sõita Hiinasse, kus ta kohtub kommunistliku partei juhi Xi Jinpingiga. Hiinas toimuvad aga kompartei koroonapoliitika vastased protestid ja mõned kriitikud leiavad, et Michel ei peaks Hiinasse sõitma.

Hiinas on kasvanud rahva pahameel koroonaviirusega seotud lukustusmeetmete üle. Mõned protestijad nõuavad, et Xi Jinping lahkuks suurest poliitikast. 

Hiina politsei arreteerib ja peksab protestijaid. Politsei peksab ka sündmusi kajastavaid ajakirjanikke. Michel seisab silmitsi üha kasvava survega, et ta ei läheks Hiinasse, vahendas Politico

"Michel peaks reisi tühistama. Isegi kui ta seda ei tee, siis ta peaks seal kritiseerima kompartei tegevust protestide mahasurumisel," ütlesid diplomaadid ja poliitikud väljaandele Politico. 

"Ta peaks kasutama juhust, et tõstatada meie mure mitmes küsimuses. Kui viimane protestiliikumine maha surutakse, siis EL on valmis tõstatama seda rahvusvahelistes institutsioonides," ütles Saksa roheliste partei liige Reinhard Bütikofer.

"Michel peaks jääma kindlaks EL-i väärtustele ja ütlema Hiinale, et nad peavad kaitsma rahumeelseid protestijaid," ütles üks EL-i diplomaat. 

EL-i ametnikud ütlesid, et Michel ei plaani neljapäeval proteste arutada. Siis kohtub ta Xi Jinpingiga. Ametnike sõnul viitab Michel Hiina inimõiguste üldisele olukorrale ja pakub Euroopa toetust, et Hiina saaks võidelda pandeemia vastu. 

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ei sõida koos Micheliga Hiinasse. 

"Kogu reisi tuleb vaadelda von der Leyeni ja Micheli rivaalitsemise taustal. Hiinlased tahavad teada kaubanduspoliitika üksikasju ja seda, kas EL järgib USA kehtestatud kiipide ekspordipiiranguid. Need on küsimused, mida Xi küsib ja Charles ei saa neile vastata, ainult Ursula saab," ütles üks EL-i ametnik. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: