Lõuna-Aafrika Vabariigi president võidakse ametist tagasi kutsuda

Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) president Cyril Ramaphosa võidakse oma ametist Farmgate'i skandaali tõttu tagasi kutsuda. Skandaali keskmes on süüdistus, et Ramaphosa mätsis kinni 3,8 miljoni dollari varguse enda farmi territooriumilt ja kuritarvitas riigi presidendi ametipositsiooni ühe varga kinnipidamisel.
Avalikkuse ette jõudnud juurdluspaneeli raporti kohaselt kuritarvitas Ramaphosa oma ametipositsiooni ning rikkus LAV-i korruptsioonivastast seadust.
Juurdluspaneeli leide menetleb järgmine nädal Lõuna-Aafrika Vabariigi parlament, kes arutab, kas riigi president tuleks oma ametist tagandada.
Riigi president on süüdistusi eitanud ning Ramaphosa sõnul teenis ta vaidluse keskmes oleva raha pühvlite müügist.
Kuu pärast peaks toimuma LAV-i võimupartei Aafrika Rahvuskongressi (ANC) üldkoosolek, kus otsustatakse, kas Ramaphosa saab ka teiseks ametiajaks kandideerida Lõuna-Aafrika Vabariigi presidendiks.
Süüdistus korruptsioonis võib Ramaphosale olla poliitiliselt väga kahjulik, kuna ta lubas presidendiks kandideerides võidelda korruptsiooniga, meenutas BBC.
Erakonna ANC juhtkond peaks Ramaphosa poliitilise tuleviku kohta tegema neljapäeval otsuse.
Skandaali keskmes on Phala Phala farmi diivanisse peidetud raha vargus ja varguse peitmine
Lõuna-Aafrika Vabariigis lahvatanud Farmgate skandaali keskmes on vargus Cyril Ramaphosale kuuluva Phala Phala farmi territooriumil.
Intsident toimus 2020. aasta veebruari algul, kuid jõudis laiema avalikkuse ette 2022. aasta 1. juunil, mil endine LAV-i riikliku julgeolekuteenistuse (SSA) juht Arthur Fraser esitas Ramaphosa kohta kuriteoteate.
Fraseri väitel varastati muuhulgas Phala Phalas Ramaphosa kodu diivanisse peidetud deklareerimata neli miljonit dollarit (ligikaudu 62 miljonit LAV randi).
Fraseri sõnul pidas Ramaphosa vargad seejärel ise inimröövi käigus kinni ja maksis neile vaikimise eest.
Fraser on LAV endise presidendi Jacob Zuma poliitiline liitlane.
Ramaphosa on kinnitanud, et vargus toimus, kuid tema sõnul varastati diivanipatjade vahelt ainult 580 000 dollarit ehk märksa vähem, kui Fraser väidab.
Ramaphosa väitel ei tegelenud ta peale vargust varaste tagaotsimisega.
Intsidendi uuriva juurdluspaneeli hinnangul on väga kummaline, et sellises suures mahus sularaha hoiti diivapatjade vahel, mitte seifis.
Juurdluspaneel soovis presidendilt täpsemaid selgitusi, kust võõrriigi valuutas raha pärines.
Samuti on juurdluspaneeli huvifookuses küsimus, kas ametis olev LAV-i president kuritarvitas oma riigipea ametipositsiooni, kui palus ühe varga kinnipidamisel Namiibia presidendi Hage Geingobi abi.
Geingob on eitanud oma seotust skandaalse intsidendiga.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: BBC