Rail Balticu põhitrassi ehitus algab järgmisel aastal Kohila vallas

Rail Balticu rong ja peatus eskiisjoonisena.
Rail Balticu rong ja peatus eskiisjoonisena.

Rail Baltic Estonia (RBE) kuulutas esmaspäeval välja esimese hanke Rail Baltica põhitrassi ehitamiseks.

Rail Baltica raudtee põhitrassi ehitamist alustatakse Kohila vallast. Harju maakonna ja Rapla maakonna piirist kuni Sihi teeni kulgev ehituslõik on 9,4 kilomeetrit pikk. Rajatava muldkeha laius on kuni 14 meetrit ning hanke õnnestumise korral plaanitakse ehitustöödega alustada 2023. aasta sügisel, teatas RBE.

Hankele oodatakse pakkumisi 2023. aasta 9. märtsini. Eeldatavaks maksumuseks on 72 miljonit eurot.

Lisaks raudtee põhitrassi muldkeha rajamisele, kuuluvad lõigul ehitamisele ka erinevad rajatised. Nende hulgas Kohila ökodukt, Sihi tee kergliiklustunnel, hooldus- ja juurdepääsuteed, samuti üle nelja kilomeetri müratõkkeseinu. Vastavalt põhiprojektile tuleb raudteemuldesse antud lõigul ehitada ka 11 läbipääsu väikeloomadele. Suurima seotud projektina lisandub lõigus Kohila liiklussõlm, mis tähendab ehitajale viie viadukti rajamist. 

Rail Baltic Estonia juhatuse esimehe Anvar Salometsa sõnul näevad hanketingimused ette, et esimese lõigu ehitustööd valmivad 2027. aasta sügisel.

"Detsembrikuu jooksul loodame turule välja anda ka teise, pea viie kilomeetri pikkuse ehituslõigu, mis kulgeb Ülemistelt Lagedini ning 2023. aastal on plaanis algatada veel vähemalt paari lõigu ehitushanked," lausus ta.

Salometsa hinnangul võib Rail Baltica käesoleva aasta edenemisega üldjoontes rahule jääda.

"Eks alati loodame aasta alguses, et jõuame veelgi rohkem, kuid valdavalt oleme 2022. aastal siiski üsna tempokalt edasi liikunud. Oleme valmis saanud kaheksa raudteeristumist ning mitmed ristumised on ka praegu ehituses või peagi ehitusse minemas. Lisaks oleme saanud paisu tagant liikuma Ülemiste terminali ehitustöödega ning loodetavasti saame peagi sõlmida selle suurprojekti esimese etapi ehituslepingu," ütles Salomets.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: