Hiina häkkerid varastasid 20 miljoni eest USA koroonahüvitisi

APT41 grupeeringu häkkerite vastu tunneb huvi ka USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI), pildil pressikonverents aastast 2018
APT41 grupeeringu häkkerite vastu tunneb huvi ka USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI), pildil pressikonverents aastast 2018 Autor/allikas: SCANPIX/NICHOLAS KAMM / AFP

Hiina valitsusega seotud häkkerid varastasid Ameerika Ühendriikide koroonapandeemia hüvitiste fondist vähemalt 20 miljonit dollarit. Tegu on esimese korraga, kui USA taristut on sellisel viisil rünnanud välisriigi valitsusega seotud häkkerite rühmitus.

Hiina häkkerid grupeeringust APT41 varastasid USA koroonapandeemia toetusmeetmete fondist vähemalt 20 miljonit dollarit, teatas USA salateenistus (Secret Service).

USA julgeolekutöötajate ja küberjulgeoleku ekspertide hinnangul võib tegelikult olla ellu viidud küberkuritegusid märksa enam.

Selline USA maksumaksja raha vargus välisriigi valitsusega seotud häkkerite poolt on esimene selline avalikult teada olev juhtum, rõhutab seda vahendanud NBC News.

USA salateenistuse teatel on nad USA toetuspettuste tõttu avanud üle 1000 käimasoleva juurdluse, mille käigus uuritakse nii siseriiklikke kui ka välismaist päritolu rünnakuid.

Salateenistuse sõnul on APT41 üks oluline tegutseja, kelle tõttu on juurdlus algatatud.

NBC News juhib tähelepanu, et pole selge kas Hiina valitsus andis häkkerite grupeeringule APT41 suunise röövida USA pandeemiafondi või lihtsalt lasid sellel juhtuda.

Väljaandega suhelnud praeguste ja endise USA julgeolekuametnike sõnul on tegu sõltumata Hiina valitsuse positsioonist murettekitava arenguga.

Ühe USA justiitsministeeriumi ametiisiku sõnul on tegu ohtliku arenguga, millel on tõsised tagajärjed USA rahvuslikule julgeolekule.

NBC News toob välja, et sestsaadik, kui USA valitsus hakkas koroonapandeemia ajal toetusi 2020. aastal välja maksma, püüdsid seda raha endale varastada ka küberkurjategijad.

USA võimude hinnangul on 875 miljonist eraldatud dollarist vääriti kasutatud ligikaudu 20 protsenti. Mitmete valitsusametnike hinnangul võib aga tegelik protsent olla märksa suurem.

Täpsem Kongressile esitatud analüüs nelja osariigi pandeemiarahastu rahade jaotamise kohta tuvastas, et vääriti väljamakseid tehti üle 40 protsendi ulatuses.

Ametlikult varastatud 20 miljonist on USA salateenistus suutnud tagasi saada nende sõnul ligikaudu poole.  

USA salateenistuse sõnul on APT41 Hiina valitsuse toetatud küberkurjategijate rühmitus, mis suudab väga oskuslikult tegeleda spionaaži ja finantskuritegudega.

Ameerika Ühendriikide välisministeeriumi küber- ja digiasjade büroo juhi Nathaniel Ficki sõnul on Hiina häkkerite eesmärk number üks USA, kuna Ameerika Ühendriigid on Hiina peamine konkurent.

NBC Newsiga suhelnud eksperdid ja ametiisikud kinnitasid, et Hiinas tegutsevad pooleldi iseseisvad häkkerite rühmitused, kes muuhulgas tegelevad Hiina valitsuse huvides spionaažiga.

APT41 kasutab oma rünnakutes nii tavalist laiatarbe tarkvara häkkimist, kui ka avalikuks saanud turvaauke, mille puhul rünnatakse seadmeid, kus peale turvaaugu teatavaks saamist pole veel tarkvara uuendatud.

APT41 grupeeringu liikmed on ka FBI poolt kuulutatud tagaotsitavaks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: NBC News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: