Teenuste eksport jõudis III kvartalis viimaste aastate kõrgeimale tasemele

Lufthansa lennuk.
Lufthansa lennuk. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti teenuste eksport jõudis kolmandas kvartalis viimaste aastate kõrgeimale tasemele, kasvades aastaga 32 protsenti 2,8 miljardi euroni.

Statistikaameti ja Eesti Panga andmetel kasvasid 2022. aasta kolmandas kvartalis teenuste eksport ja import vastavalt 32 ja 33 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Teenuseid eksporditi 2,8 miljardi ja imporditi 2,2 miljardi euro väärtuses.

Teenuste väliskaubanduse bilansi ülejääk oli 568 miljonit eurot, mis on eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 129 miljoni võrra suurem.

Statistikaameti analüütiku Jane Leppmetsa sõnul mõjutasid teenuste väliskaubanduse kasvu enim reisiteenuste ning muude äriteenuste ekspordi ja impordi suurenemine.

"Kolmandas kvartalis kasvas teenuste ost ja müük peaaegu kõigi meie peamiste väliskaubanduspartneritega. Erandiks on Saksamaa, kust importisime teenuseid varasemast vähem, ning Venemaa, kellega jätkub juba teist kvartalit nii teenuste ostu kui müügi vähenemine," lisas Leppmets.

Selle aasta kolmandas kvartalis eksportis Eesti teenustest enim muid äriteenuseid (reklaamiteenuseid, äri- ja juhtimiskonsultatsioone ning suhtekorraldust), transporditeenuseid (kaubavedu maanteel ja meretranspordiga) ning telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuseid. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes suurenes enim ehk 218 miljoni euro võrra reisiteenuste eksport Eestist. Sellele järgnesid 206 miljoni euroga muude äriteenuste ning 143 miljoni euroga telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste müügi kasv.

Teenuste peamine ekspordipartner oli 2022. aasta kolmandas kvartalis Soome, kuhu osutati enim reisi- ja transporditeenuseid. Sellele järgnesid Rootsi, kuhu osutati peamiselt transporditeenuseid, ning Ameerika Ühendriigid.

Kolmandas kvartalis importis Eestis enim transporditeenuseid (kaubavedu meretranspordiga), muid äriteenuseid (reklaamiteenuseid, äri- ja juhtimiskonsultatsioone ning suhtekorraldust) ja reisiteenuseid (muid ärireise).

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: