Rootsi kinnisvaraturg jaheneb ja riiki võib tabada suur majanduslangus

Rootsi pealinn Stockholm
Rootsi pealinn Stockholm Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ANNA RINGSTROM

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel Rootsi kinnisvaraturg jaheneb ja riigi keskpank jätkab rahapoliitika karmistamist. Tarbijad piiravad kulutusi ja riiki võib oodata ees suur majanduslangus.

Rootsis kiireneb inflatsioon ja laenukulud kasvavad. Riik karmistab rahapoliitikat ja eluasemete hinnad jätkavad langemist. Eluasemeturu järsk langus võib ähvardavat majanduslangust süvendada veelgi. Rootsis on sel aastal kinnisvarahinnad langenud 15 protsenti. 

"Turul toimub dramaatiline muutus," ütles finantsfirma Nordea Bank ökonomist Annika Winsth

Tarbijad piiravad nüüd kulutuste tegemist. Rootsit tabav majanduslangus võib olla kõige hullem Euroopa Liidu riikide seas, hindas Bloomberg

Rootsi kinnisvarabuum kestis aastakümneid, seda toetasid odavad laenud. Paljud noored inimesed pole seetõttu kinnisvarakrahhi kogenud. Uue olukorraga peavad kohanema ka kinnisvaramaaklerid. 

"Enam ei müü kinnisvara kohe maha, nagu see oli varem," ütles Stockholmis tegutsev maakler Emma Holst. 

Rootsi pole siiski ainus riik, kus kinnisvaraturg jaheneb. Lääneriigid karmistavad rahapoliitikat ja kinnisvaraturg jaheneb kogu maailmas, sealhulgas ka Kanadas ja Austraalias. 

Rootsi eluasemeturg on üks Euroopa haavatavamaid, kodu omab riigis umbes 64 protsenti inimestest. Enamikul neist pole aga fikseeritud intressimääraga kodulaene. Majapidamistel on suured võlad ja suuremad laenukulud mõjutavad tarbimist.  

Kui inflatsioon peaks riigis kiirenema, siis võib kinnisvaraturg jahtuda veelgi. Rootsi keskpank prognoosis hiljuti, et inflatsiooni tõttu võib pank tõsta intressimäärasid 4,5 protsendi peale. 

Kui eluasemeturgu tabab krahh, siis oleksid Rootsi pangad selle eest hästi kaitstud. Riigis on tugev sotsiaalhoolekandesüsteem, mis aitab rootslastel raskel ajal toime tulla. Pankade stabiilsust ohustavad kõige rohkem muutused, mis toimuvad ärikinnisvaraturul. 

"Kodulaenud on viimane asi, mille maksmise inimesed lõpetavad. See pole nagu USA-s, kus inimesed saavad koduvõtmed ära anda ja siis minema jalutada," ütles Winsth. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: