Rheinmetall alustab Šveitsi veto tõttu Saksamaal õhutõrjemoona tootmist

Saksamaa annetatud õhutõrjesüsteem Gepard Odessas, Gepardi eest Saksa ja Ukraina kaitseministrid
Saksamaa annetatud õhutõrjesüsteem Gepard Odessas, Gepardi eest Saksa ja Ukraina kaitseministrid Autor/allikas: SCANPIX/Jörg Blank/dpa

Kuna Šveits ei lubanud nende riigist pärit Gepard õhutõrjemoona Ukrainale tarnida otsustas Saksa ettevõte Rheinmetall rajada Saksamaale uue laskemoonatehase, et tagada Saksa Bundeswehri sõltumatu varustamine.

Rheinmetalli uus laskemoonatehas peaks valmis saama jaanuariks, kinnitas ettevõtte esindaja.

Ettevõtte sõnul ei ole laskemoonatehase rajamise põhjuseks mitte ainult vajadus tarnida Ukrainale Gepard õhutõrjemoona, vaid ka Saksamaa enda suurenenud laskemoonanõudlus, mille on tinginud varude vähenemine Ukraina abistamise tõttu.

Uus laskemoonatehas peaks tagama Saksa relvajõudude sõltumatu varustamise, mis ei sõltuks välisriikide tarnijatest.

Tehases hakatakse tootma 20mm ja 35mm kaliibriga laskemoona. Laskemoona tootmine peaks pihta hakkama 2023. aasta juunis ning Gepard õhutõrjemoona saab hakata tarnima järgmise aasta juuli algusest.

Allikate kinnitusel tähendaks see, et Ukrainale eraldatakse kuni 300 000 padrunit kui Saksa föderaalvalitsus peaks koheselt esitama vastava tellimuse.

Saksamaal tekitas palju sisepoliitilist poleemikat Šveitsi valitsuse otsus vetostada nende riigis toodetud õhutõrjemoona tarned Ukrainale. Šveitsi valitsuse kinnitusel tulenes nende otsus Šveitsi pikaajalisest neutraliteedist.

Gepard õhutõrjesüsteem kasutab 35mm Šveitsi relvatootja Oerlikon kaksikkahurit.

Saksa valitsuse andmeil on nad Ukrainale annetanud 30 Gepard õhutõrjesüsteemi ning 6000 õhutõrjekahuri padrunit.

Saksa parlamendi kaitsekomisjoni juhi Marie-Agnes Strack-Zimmermanni sõnul on kaitsetööstuse kiire reageering tekkinud probleemile positiivne areng.

Strack-Zimmermann kinnitas, et julgeolekuolukorra muutumise tõttu peavad nii Saksamaa kui ka teised NATO riigid muutuma laskemoona tootmises välisriikidest vähem sõltuvaks.

Saksamaa kavatseb lähiaastatel laskemoona peale kulutada üle 20 miljardi euro. Kulutatava raha eest on kavas soetada ka rakette ning suurtükimoona.

Tagesschau toob esile, et praegu pole veel teada kuhu uus laskemoonatehas on kavas rajada.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: