Vietnamist võib saada brittide asemel USA tähtsuselt seitsmes kaubanduspartner

Vietnami valuuta Dong esiplaanil, taga Vietnami lipp
Vietnami valuuta Dong esiplaanil, taga Vietnami lipp Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Thomas White/Illustration/File Photo

Vietnamist võib Ühendkuningriigi asemel saada USA tähtsuselt seitsmes kaubanduspartner juhul, kui senine suundumus kestab selle aasta lõpuni. Sel juhul oleks USA seitsme tähtsama kaubanduspartneri nimistus ülekaalus esimest korda Aasia riigid.

Bloombergi teatel saab Vietnamist tõenäoliselt Ühendkuningriigi asemel kaubandusmahult USA seitsmes kaubanduspartner. Bloombergi väitel oleks Ühendkuningriik esimest korda väljaspool USA kaubanduspartneri esiseitset alates 2004. aastast, mil vastavaid andmeid hakati koguma.

Ühendkuningriigi osakaal USA kaubavahetusest vähenes selle aasta esimese kümne kuu jooksul 2,6 protsenti. Samal ajal tõusis USA statistikaameti andmeil Vietnami osakaal 2,7 protsenti.

Viimase 20 aasta jooksul on USA seitse kõige tähtsamat kaubanduspartnerit olnud püsivalt samad riigid: Kanada, Mehhiko, Hiina, Jaapan, Saksamaa, Lõuna-Korea ja Ühendkuningriik.

Vietnam lisandus USA 15 tähtsaima kaubanduspartneri nimistusse 2019. aastal ning on sestsaadik USA kaubavahetuse osatähtsuses vaid tõusnud.

Kui Vietnami osakaalu tähtsus on selle aasta viimase kahe kuu jooksul tähtsam kui Ühendkuningriigi oma, siis on esimest korda USA seitsme tähtsama kaubanduspartneri nimistus ülekaalus Aasia riigid.

Samal ajal on Hiina osakaal USA kaubavahetusest langenud, olles saavutanud 2017. aastal tiputaseme 16,4 protsendiga. Selle aasta oktoobris oli Hiina kaubavahetuse osakaal 13,2 protsenti.

Bloomberg toob esile, et tingituna Hiina ja USA kaubandussõjast on USA ettevõtted otsinud kaubanduspartnereid väljaspool Hiinat ning hakanud enam kauplema riikidega nagu Mehhiko ning Vietnam.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: